Morsowanie w Wyszkowie.

3 listopada 2014

Morsowanie w Wyszkowie zainicjował trener sztuk walki Andrzej Grajczyk. Mnie w tą formę rekreacji wtajemniczył Marcin Blicharz prowadzący treningi MMA w Klubie Gimnazjon Apin Wyszków. Cieszę się, że 2 listopada 2014 roku w niedziele na ten zdrowotny zabieg zdecydowali się również moi uczniowie.
Badania przeprowadzone na AWF w Krakowie dowodzą, że morsowanie ma pozytywny wpływ na właściwości reologiczne krwi. Na początku sezonu zimowych kąpieli wodnych, czyli w listopadzie, pobrano krew do badań dwudziestu morsom z krakowskiego klubu „Kaloryfer”. Pobór krwi powtórzono na zakończenie sezonu, w okolicach kwietnia. Analiza krwi obejmowała parametry morfologiczne i reologiczne krwi, czyli odkształcalność krwinek czerwonych, ich agregację, lepkość osocza krwi oraz fibrynogen. Pozytywny wpływ na właściwości reologiczne krwi następuje dzięki wzrostowi odkształcalności krwinek czerwonych bez zmian w agregacji i pozostałych badanych parametrach. W zwykłych warunkach krwinka czerwona ma kształt wklęsłego dysku, ale pod wpływem zwiększających się sił naprężenia ścinającego, czyli zimna, ulega odkształceniu. Tak odkształcone krwinki czerwone lepiej dotleniają organizm, co zapewnia sprawność fizyczną i daje lepsze samopoczucie. Zazwyczaj morsuje się w grupie ponieważ tak jest bezpieczniej i raźniej wchodzi się do wody. Następna relacja z morsowania pojawi się gdy spadnie śnieg.
Przemysław Sasin

Odnośniki