Narodowe Czytanie 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

8 września 2023

8 września 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie włączyli się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna odsłona zachęcała do wspólnej lektury dzieła Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”.

W szkolnym czytaniu „Nad Niemnem” wzięły udział klasy: 4LL oraz 4LZ wraz z Dyrekcją ZS3. Uczniowie mogli najpierw obejrzeć wystawę książek autorstwa pozytywistycznej pisarki, którą przygotowały panie Joanna Jędrysiak oraz Wioletta Kosińska. Wydarzenie rozpoczęła pani Agata Marciniak, która przypomniała historię akcji Narodowego Czytania oraz zarys fabuły powieści „Nad Niemnem”. Następnie pani Karolina Mickiewicz przedstawiła prezentację multimedialną opisującą życie Elizy Orzeszkowej. Wspólne czytanie dzieła zapoczątkowała pani wicedyrektor ZS3, Elwira Sawicz-Bakuła. Kolejne fragmenty przeczytały uczennice: Zuzanna Ginko, Daria Krawczyk, Oliwia Dana oraz Małgorzata Jakacka, a także polonistki: Agata Marciniak i Karolina Mickiewicz. Uczniowie mogli usłyszeć fragmenty opisujące m.in. ucieczkę Justyny z imienin pani Emilii Korczyńskiej, pożegnanie Jana Bohatyrowicza z ojcem, historię Jana i Cecylii oraz odrzucenie oświadczyn Teofila Różyca przez Justynę Orzelską. Ostatni fragment powieści, opisujący spotkanie Benedykta Korczyńskiego z Anzelmem Bohatyrowiczem, odczytał dyrektor ZS3, pan Adam Mickiewicz, który następnie podsumował szkolne wydarzenie w ramach Narodowego Czytania i podziękował uczniom za zaangażowanie.

Karolina Mickiewicz

Odnośniki