Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

3 kwietnia 2023

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości jest obchodzony od lat, w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc, w tym roku przypada 3 kwietnia. Warto w czasie tego dnia przypominać, że alkoholizm a właściwie zespół uzależnienia od alkoholu, to jedna z najbardziej dotkliwych form patologii. Od lat obniża się wiek inicjacji alkoholowej młodych ludzi. Po pierwsze w swoim życiu piwo sięgają już 11-latkowie, aby udowodnić otoczeniu swoją ,,dorosłość’’. Należy jednak pamiętać, że im wcześniejsza inicjacja, tym większe ryzyko uzależnienia.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol? By dzięki niemu przełamywać nieśmiałość, dobrze się bawić, przynależeć do pewnej grupy. Młodzież utożsamia spożywanie alkoholu z dorosłością i powiela wzorce spożywania alkoholu z domu rodzinnego, gdzie towarzyszył on różnym okazjom i świętom. Dorośli pijąc, pragną zapomnieć o problemach, odciąć się od świata, zmniejszyć ból fizyczny i psychiczny i niestety na pewnym etapie dochodzi do uzależnienia.

Jak rozpoznać problemy z alkoholem?

W tym dniu prowadzone są kampanie społeczne mające uświadamiać szkodliwość alkoholu, organizowane są dni otwarte dla uzależnionych i wszystkich chętnych, policjanci często organizują dodatkowe kontrole trzeźwości. Przede wszystkim to dzień w którym warto zastanowić się, czy nie mamy problemu z alkoholem? Zazwyczaj trudno to zauważyć lub przyznać się do tego przed samym sobą, nie mówiąc już o rodzinie, przyjaciołach. Warto więc wiedzieć, kiedy sytuacja staje się poważna. Najprostszy do odczytania sygnał- pijemy częściej i więcej. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest zapisywanie sobie ilości spożywanego alkoholu, a także kwot, jakie na niego wydajemy. Dla wielu osób to może być właśnie kubeł zimnej wody. Jeśli nasi bliscy także zwracają nam uwagę, że zbyt dużo pijemy, powinien być to wystarczający sygnał ostrzegawczy.

Druga kwestia- zaniedbujemy swoje obowiązki- brak czasu dla rodziny, przyjaciół, na rozwijanie zainteresowań. Trzecie- rankiem coraz większa niepewność, czy możemy jechać autem? Czwarte- alkohol staje się dla nas nagrodą- wyczekujemy momentu kiedy będziemy mogli się napić. Z kolei przymusowa, nieplanowana abstynencja wywołuje gniew, smutek, rozdrażnienie. Natomiast osoba, która nie może wytrzymać dnia bez alkoholu powinna zgłosić się na odwyk.

Przydatne numery telefonów:

  1. Całodobowy numer do Ośrodka Interwencji Kryzysowej – 12 421 82 42
  2. Pomarańczowa Linia (pomaga rodzicom, których dzieci piją) – 0-801-140-068
    od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00
  3. Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 800-120-002

 Pedagog, Lidia Chmielewska

Odnośniki