Podsumowanie wyjazdu „Paczka na Kresy – Wielkanoc 2023

11 kwietnia 2023

W dniach 24-26 marca 2023 roku wolontariusze z ZS3 (M. Mróz, J. Napiórkowska, Sz. Bloch – uczniowie klasy 2 LZ) pod opieką pani E. Michalik, razem z Fundacją „Kresy w Potrzebie” i Żołnierzami XII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, uczestniczyli w zorganizowanej wyprawie na Kresy. Celem wyjazdu było dostarczenie świątecznych paczek wielkanocnych naszym Rodakom i innym potrzebującym na Litwie i Łotwie. To był dla wszystkich uczestników pracowity, aktywny i pełen wzruszeń wyjazd.

Rozdawanie paczek rozpoczęło się w sobotę 25 marca w Niemierzu, gdzie wolontariusze rozdzieleni na małe grupki, starali się dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców. Odwiedzane osoby to Polacy pięknie mówiący po polsku, czasami z zaśpiewem charakterystycznym dla Kresów, bardzo często samotne w wieku 70, 80, 90 i więcej lat, mieszkający skromnie w małych zazwyczaj drewnianych domkach. W czasie spotkań były opowiadania często całego życia, łzy szczęścia, wspomnienia rodzin i przeżytych lat. Wolontariusze odwiedzili mieszkańców następujących miejscowości: Rudomino, Niemierz, Dukszty, Butrymańce, Ejszyszki, Soleczniki, Jałówka czyli –Egliszki.

W niedzielę spacerowaliśmy po Starówce Wileńskiej. Odwiedziliśmy Ostrą Bramę z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z pierwszym obrazem Jezusa Miłosiernego namalowanym wg wskazówek Św. Siostry Faustyny . Pod budynkiem, w którym razem z innymi Filomatami był więziony Adam Mickiewicz i gdzie rozgrywała się też akcja Dziadów cz. III. Tam zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Cała akcja charytatywna zakończyła się wspólnym spotkaniem w kaplicy Powstańców Styczniowych na Rossie, modlitwą, zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów. Nasz wyjazd na Kresy, spotkania z Polakami tam mieszkającymi, rozmowy, przekazanie świątecznych darów, łzy i uściski ich dłoni, wielkanocne życzenia, upewniły nas że, to wszystko ma wielką moc. Dziś wiemy, że naprawdę warto pomagać!

Szkolne Koło Wolontariatu

Odnośniki