Rajd rowerowy w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz wydarzeń wrześniowych na ziemi wyszkowskiej

19 września 2019

W czwartek 19 września klasa II LOI wraz z opiekunami: panem Robertem Szulęckim, panią Agnieszką Kalinowską i panem Michałem Łobaczem wyruszyła szlakiem wydarzeń z września 1939 roku na ziemi wyszkowskiej. Rajd rozpoczęliśmy od przejazdu ulicą Sowińskiego, gdzie przy rondzie znajduje się pomnik Gloria Victis. O wydarzeniach z września 1939 roku w Wyszkowie i okolicy opowiedział nam regionalista pan Mirosław Powierza.  Wspomniał  również o tragedii narodu polskiego – Katyń oraz żydowskiego – Holokaust.

Następnie przeszliśmy z panem M. Powierzą na wystawę fotografii pt: „ Wyszków czasów II wojny światowej” znajdującej się na placu miejskim. Zdjęcia przedstawiały Wyszków doszczętnie zniszczony w czasie wojny. Pozwoliło to nam poznać historię naszego miasta oraz tragizm społeczeństwa wyszkowskiego.

Po obejrzeniu wystawy  przejechaliśmy pod pomnik Grupy Operacyjnej „ Wyszków” przy kościele św. Idziego. Następnie odwiedziliśmy groby na cmentarzu parafialnym przy ulicy Białostockiej ( w tym grób nieznanego żołnierza , którym opiekuje się nasza szkoła) na których zapaliliśmy symboliczne znicze.

W dalszej naszej wyprawie zwiedziliśmy Natalin, Leszczydół Nowiny, Leszczydół Pustki i dojechaliśmy do Leszczydołu Podwielątki , gdzie  w świetlicy wiejskiej spędziliśmy miło czas przy ognisku .

                                          Aleksandra Stysiak
Kornelia Zalewska

   

Odnośniki