Spotkanie uczniów ZS3 w Wyszkowie z europosłem

31 maja 2019

31 maja 2019 roku odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół Nr3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie z europosłem Jarosławem Kalinowskim, który przed kilkoma dniami został wybrany na kolejną kadencję. Zostało ono rozpoczęte przez uczennice naszej szkoły: Iwonę Bloch oraz Kingę Puławską. Przygotowały one prezentację, która dotyczyła m.in. powstania i założycieli Unii Europejskiej, korzyści finansowych płynących z członkostwa w UE, budżetu UE, Brexitu, funduszy unijnych dla przedsiębiorstw, rolników i dla młodych oraz Strefy Schengen. Po przedstawieniu prezentacji głos zabrał Pan Kalinowski, który wyjaśnił, czym zajmuje się Unia Europejska i jakie obowiązki, jako poseł, musi wykonywać podczas swojej pracy. Uczniowie mogli dowiedzieć się również, czym wyróżnia się Polska na tle innych krajów członkowskich. Omawiane były również zagrożenia dzisiejszego świata, z którymi walczy UE takie jak: zmiany klimatyczne, poziom demograficzny, jak również zmniejszające się zasoby wodne. Unia została określona jako funkcja bezpieczeństwa i rozwoju. Pod koniec spotkania można było zadać Panu europosłowi pytania. Został podjęty między innymi temat strefy euro oraz pozytywnych i negatywnych skutków ewentualnego wprowadzenia euro w Polsce. Na spotkaniu pojawili się nie tylko uczniowie, ale również Pani dyrektor Elżbieta Michalik oraz przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie. Organizatorami tego wydarzenia byli Pani Agnieszka Wydryszek, Pan Robert Szulęcki oraz Pan Adam Mickiewicz.

Aleksandra Zawadzka, klasa II LOI

Odnośniki