SZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK 2023

1 grudnia 2023

Kolędowanie jest głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji zwyczajem bożonarodzeniowym. Pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Ponadto kolędowanie pomaga w pielęgnowaniu wiary chrześcijańskiej oraz rozwija wrażliwość duchową.

Słowo „kolęda” wywodzi się z pogańskiego Rzymu, w którym świętowano pierwszy dzień miesiąca, odwiedzając znajomych, śpiewając pieśni, urządzając huczne uczty oraz składając sobie życzenia.

Założeniem Szkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek jest przede wszystkim pielęgnowanie tradycji kolędowania, prezentacja utworów funkcjonujących w naszej kulturze, zwłaszcza tych, które zostały zapomniane i są nieznane obecnym pokoleniom.

19 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbędzie się
Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Wszystkie zaineresowane  osoby proszę o zgłoszenie na adres mailowy
j.zawierucha@zs3-wyszkow.pl

W wiadomości proszę podać imię, klasę i tytuł utworu, który będzie wykonywany.

Uczestnicy będą oceniani w 5 kategoriach

1. Oryginalność utworu (pod uwagę brane będzie również nawiązanie do utworów tradycyjnych, zapomnianych, nieznanych)
  2. Dobór repertuaru odpowiedni do wieku i możliwości wokalnych uczestników
  3. Czystość wykonania
  4. Aranżacja i wykorzystanie instrumentów muzycznych przy wykonaniu kolędy/pastorałki
  5. Ogólne wrażenie artystyczne

Wszystkich gorąco zapraszam do wspólnego kolędowania.

Justyna Zawierucha