Wolontariusze z Brazylii, Kenii i Kirgistanu

9 października 2016

W ramach międzynarodowego programu AIESEC „Peace” w dniach od 03.10 do 09.10.2016 roku w Zespole Szkół Nr 3 gościli studenci z Brazylii, Kenii i Kirgistanu. Przez tydzień uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach, na których nasi gości prezentowali kulturę i historię swoich krajów.

Nie pozostając dłużnymi zabraliśmy Jecintę, Pirizat oraz Alexandre na wycieczkę do Muzeum Techniki w Warszawie. Uczniowie klasy 3LOS przygotowali prezentację w jęz. angielskim ukazującą tradycyjne dania polskie. Następnie nasi goście mogli spróbować specjałów wykonanych przez uczniów pod kierownictwem pani dyrektor Elżbiety Michalik.

Uczniowie mieli możliwość spotkać się i porozmawiać ze studentami również po zajęciach szkolnych, ponieważ mieszkali oni u trójki naszych uczniów: Adama Wojtkowskiego (4TE), Doroty Sobotki (2TE) oraz Weroniki Kania (3LOL). Możliwość mieszkania u rodzin to wspaniałe doświadczenie zarówno dla naszych gości, jak i rodzin u których gościli. Podczas długich rozmów mogliśmy dowiedzieć się więcej niż podczas prezentacji w szkole, o kulturze państwa macierzystego wolontariusza ale również uczyć się nowych słówek w innym języku.

Jednym z przywilejów uczniów, którzy opiekowali się obcokrajowcami było nawiązanie się miłych relacji z wolontariuszami. Podczas ostatniego wspólnego spotkania nie brakowało łez oraz deklaracji z obydwu stron o byciu w ciągłym kontakcie.

 

Wizyta studentów z zagranicy nie tylko przybliżyła uczniom wiedzę o innych państwach, ale była także doskonałym treningiem języka angielskiego. Goście byli zachwyceni organizacją szkoły i jej zapleczem technicznym, a dzięki życzliwości grona pedagogicznego oraz przyjaznej atmosferze uczniów, czuli się w niej dobrze i swobodnie. Zapewnili nas również, że niebawem do nas powrócą.

Organizatorką i osobą sprawującą pieczę nad uczniami była pani Matylda Kryszkiewicz, a ze strony dyrekcji – p. Adam Mickiewicz.

 

Adam Wojtkowski 4TE, Weronika Kania 3LOL

Odnośniki