Z Wyszkowa do Warburga

6 czerwca 2014

 

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniach od 01.06. – 06.06. 2014r. uczestniczyliśmy w wymianie polsko-niemieckiej ze szkołą Johann – Conrad – SchlaunBerufskolleg mieszczącą się w Warburgu. W naszej przygodzie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich: Angelika Piecuska, Żaneta Domalewska, Michał Łada, Michał Orłowski, Patrycja Gorczyńska, Natalia Grzyb, Klaudia Jaszewska, Daria Kiełczewska, Zuzanna Reinhard i Karolina Chmielewska. Opiekowały się nami p. Beata Czechowska wraz z p. Marzanną Gruszczyńską. Ze strony niemieckiej koordynowali nasz pobyt – Gisela Mann oraz Georg Müller.

Podczas wymiany zwiedzaliśmy wraz z naszymi niemieckimi kolegami miejscowości: Warburg, Paderborn oraz Kassel. Ponadto codziennie uczęszczaliśmy z nimi na lekcje. Nawiązaliśmy przyjaźnie,mieliśmy kontakt z żywym językiem niemiecki oraz szkoliliśmy język angielski. Poznaliśmy historię i zabytki miejsc, w których byliśmy. Odbył się również przyjacielski mecz piłki siatkowej , w której okazaliśmy się lepsi. W czasie pobytu nie zabrakło również mniej oficjalnych, przyjacielskich spotkań.

W następnym roku to my będziemy gościć naszych niemieckich kolegów, nawiązując tym samym spotkań-wymiany trwającej od kilku lat. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu kosztów przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW) oraz Radę Rodziców w ZS3 Wyszków.

Ż. Domalewska

Odnośniki