2 LL na „Giaurze” Teatru Nemno w ramach Młodzieżowej Akademii Teatralnej

5 kwietnia 2024

5 kwietnia 2024 roku klasa 2LL wraz z wychowawcą, Karoliną Mickiewicz, wybrała się na spektakl pt. „Giaur” w wykonaniu Teatru Nemno w ramach Młodzieżowej Akademii Teatralnej. Występ odbył się w Domu Kultury Hutnik.

Najpierw głos zabrał Piotr Adler – organizator MAT w Wyszkowie – powitał zebranych na widowni uczniów i opiekunów, przypomniał jak będzie wyglądało spotkanie. Następnie pani Lidia Błachnio  wprowadziła widzów w tematykę przedstawianej sztuki. Jej krótki wykład dotyczył okoliczności powstania i treści „Giaura” – powieści poetyckiej autorstwa George’a Byrona. Zwróciła uwagę na znaczenie słowa z tytułu (z j. tureckiego giaur oznacza niewiernego), czas i miejsce akcji oraz typ bohatera bajronicznego.

Giaur to młody Wenecjanin, który zakochał się w Leili, była ona jednak żoną Hassana. Mąż kazał za zdradę, zgodnie z muzułmańskim zwyczajem, utopić kobietę. Jej kochanek poprzysiągł zemstę – zabił Hassana, jednak nawet po pomszczeniu ukochanej, nie odnalazł już spokoju ducha. Giaur to bohater niejednoznaczny. Jest jednocześnie inteligentny i oczytany oraz okrutny i nieugięty. Nie żałuje swoich czynów, nie okazuje skruchy. To buntownik, nie zgadza się na zasady panujące w świecie.

Po krótkim wprowadzeniu obejrzeliśmy spektakl w formie monodramu, gdzie aktorem i reżyserem był Henryk Hryniewicki. Było to niekonwencjonalne przedstawienie, ponieważ wykorzystane zostały elementy multimedialne nawiązujące do problemów współczesnego świata. Ponadto na scenie cały czas wykorzystywane były wielorakie rekwizyty, nawiązujące do kwestii wypowiadanych przez aktora.

Po zakończeniu spektaklu widzowie mieli szansę zadać pytania Henrykowi Hryniewickiemu i dowiedzieć się m.in. jak długo przygotowywał spektakl, ile czasu trwa uczenie się roli, z czego wykonane były niektóre rekwizyty.

Uczniowie pozytywnie odebrali obejrzaną sztukę. W swoich opiniach doceniali zwłaszcza zaangażowanie aktora w kreację postaci na scenie.

Karolina Mickiewicz

2 LL na „Giaurze” Teatru Nemno w ramach Młodzieżowej Akademii Teatralnej