Boże Narodzenie 2020

25 grudnia 2020

Był taki dzień…

 Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,
a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.
Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.
Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.
Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

C. K. Norwid „Opłatek”

 

W tym roku – jak  zawsze  w naszej szkole, ale w wyjątkowy sposób przeżyliśmy  okres poprzedzający Święta  Bożego Narodzenia. Uczniowie ze swoimi wychowawcami przygotowali spotkania wigilijne, które są tradycją ZS3 i choć tym razem odbywały się one w formie wirtualnej, były  – jak zawsze – uroczyste i poruszające. Nauczyciele zebrali się, by online posłuchać kolęd, wymienić się życzeniami i powspominać. Wraz z młodzieżą przygotowaliśmy również film, dzięki któremu choć na chwilę mogliśmy poczuć swoją bliskość.

Dyrektor Adam Mickiewicz złożył społeczności szkolnej życzenia zdrowia i spokoju, a także zadziwienia i refleksji nad mijającymi  chwilami i uświadomienia sobie nie tylko w tym czasie, jak ważny jest człowiek, jego myśli, pragnienia i emocje. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele szkolnego samorządu: Maria Najmoła z 3 LOZ i Piotr Nowak z 4 TE. Fragmenty Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa przeczytał ksiądz Mateusz Krajewski.

W tym multimedialnym projekcie mogliśmy też wysłuchać kolęd w wykonaniu naszych uczniów: ”Kolędy dla nieobecnych” Zuzanny Ginko, poświęconej śp. Jerzemu Sasinowi, wicedyrektorowi i nauczycielowi ZS3 oraz Magdalenie Królikowskiej – nauczycielce j. polskiego,  „Cicho, cicho pastuszkowie” Kamili Dzierbun 2z  LOI, kolędy „Jezus malusieńki” Weroniki Muszynskiej z 2 LOZ i „Mizerna, cicha” śpiewanej przez Roksanę Sówkę z 2 LOL. Kajetan Michalik z 2 LOL zagrał kolędę „Cicha noc”.

Mieliśmy także okazję podziwiać plastyczne talenty naszych uczniów, którzy zechcieli wziąć udział  w konkursie pt. „Kartka bożonarodzeniowa”. Była to  Natalia Dawidczyk, Maria Kucharczyk, Zuzanna Sitek, Magdalena Borkowska, Julia Ponichtera, Kamila Szymańska, Julia Marciniak i Maria Kłos z 2 LL4, Aleksandra Rytelewska, Judyta Postek, Patrycja Szczubełek i Anna Fydrych z 2 LOE, Wiktoria Kownacka, Aleksandra Kowalczyk i Izabela Borek z 3 LOI, Dominik Kowalski, Nina Makowska, Maria Najmoła, Angelika Pawlak, Angelika Wiśniewska i Olga Baranowska z 3 LOZ, Kacper Stopka i Klaudia Szerzeń z 2 LOZ, Julia Gierek, Dominika Piątek, Weronika Kalinowska i Mateusz Saćko z 2 LZ4, Maja Falba, Oliwia Dana i Amelia Skoczeń z 1 LL, Julia Chmiel z 2 LOL, Klaudia Seroka, Oliwia Fabisiak i Katarzyna Nowacka z 1 LE, Kamil Jagielski z 1 TI, Alicja Kupczyk z 2 TE5, Weronika Winek z 1 TE, Dominika Kołodziejczyk z 3 TE, Paweł Runo z 4 TI i Dominika Wójcik z 4 TE.

Kartki na konkurs wykonało 40 uczniów. Na szczególne wyróżnienie zasługują Katarzyna Nowacka z 1Le oraz Postek Judyta z 2 LOE za zajęcie miejsca I, Aleksandra Kowalczyk z 3 LOI oraz Maria Kłos z 2 LL4 za zajęcie miejsca II, a także Julia Marciniak z 2 LL4 oraz Angelika Pawlak z 3 LOZ za zajęcie miejsca III.

Niektóre z kartek przekazaliśmy naszym nauczycielom seniorom. 

Ostatnia część wirtualnych obchodów Świąt Bożego Narodzenia to film, który miał szczególny charakter. Składały się na niego zdjęcia z krótkimi życzeniami przysłanymi przez nauczycieli i uczniów.

Szczególne podziękowania należą się dyrekcji i nauczycielom ZS3: Adamowi Mickiewiczowi, Elwirze Sawicz – Bakule, Grażynie Witkowskiej,  Elżbiecie Michalik, Iwonie Kazimierczyk, Agnieszce Kalinowskiej, Sylwii Ludwikowskiej, Izabeli Składanek, Piotrowi Nidzie, Kamilowi Gurbale, Katarzynie Zarzyckiej, Lidii Chmielewskiej, Magdalenie Kozon, Mateuszowi Gąsiewskiemu, Matyldzie Kryszkiewicz, Wojciechowi Rogulskiemu i Tomaszowi Dąbrowskiemu.

Dziękujemy też uczniom: Agnieszce Kurowskiej kl. 1 LZ4, Oldze Dana, Magdalenie Kaczmarczyk, Patrycji Kempisty, Mai Falbie, Natalii Łapińskiej, Darii Oliasz, Alicji Witkowskiej, Amelii Skoczeń, Zuzannie Zdziarstek kl. 1 LL4, Łucji Bigos, Magdalenie Borkowskiej, Natalii Dawidczyk, Joannie Gołębiewskiej, Alicji Kalacie, Gabrieli Rozenek, Julii Marciniak, Julii Ponichterze, Kamili Szymańskiej kl. 2 LL4, Julii Kot, Tatianie Kacperskiej, Sandrze Sówce, Patrykowi Laska kl. 2 TE Aleksandrze Kowalczyk, Izabeli Borek, Klaudii Serzeń kl. 3 LOI, Kajetanowi Michalikowi kl. 2 LOL, Michałowi Jastrzębskiemu kl. 2 LOI, Marii Najmole, Natalii Reniewicz, Oldze Baranowskiej kl. 3 LOZ i Piotrowi Nowakowi kl. 4 TE.

W sytuacji pandemii, w czasie izolacji od kolegów i koleżanek, w czasie nauki zdalnej przesłanie świąteczne filmu nabrało wyjątkowego znaczenia. Pozwoliło poczuć bliskość i radość w związku ze zbliżającymi się świętami.

Sprawiło, że choć na chwilę byliśmy razem 🙂

 

 

Aneta Augustynik

Agnieszka Michalik

Justyna Zawierucha

Odnośniki