„Dziady cz. III” – spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza

8 listopada 2021

8 listopada 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wystawianym w Wyszkowskim Domu Kultury „Hutnik” spektaklu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza pt. „Dziady cz. III”.  W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie klas 2LZ, 2LE, 2LI/LEO, 2LL, 3LL4 wraz z opiekunami: Grażyną Cholewińską, Agatą Marciniak, Agnieszką Michalik, Karoliną Mickiewicz, Mariolą Mórawską, Moniką Orłowską-Więch, Katarzyną Zarzycką, Tomaszem Dąbrowskim, Sławomirem Sobolewskim oraz Robertem Szulęckim.

W spektaklu szczególnie wyeksponowano postaci Diabłów. Aktorki ubrane w białe i czarne szaty, symbolizujące dobre i złe moce, toczyły między sobą spór o dusze postaci dramatu: Konrada, księdza Piotra i senatora Nowosilcowa. W ten sposób został uwydatniony, obecny w utworze Mickiewicza, motyw psychomachii.

Warto też zwrócić uwagę na ekspresję w grze aktorów. W pamięci zapada zwłaszcza kreacja senatora Nowosilcowa. Aktor, wypowiadając kwestie, zwracał się bezpośrednio do publiczności, dzięki czemu odbiorca mógł poczuć się uczestnikiem przedstawianej sceny.

W spektaklu Narodowego Teatru Edukacji duże znaczenie ma muzyka, która nadaje odpowiedni nastrój w zależności od charakteru przedstawianej sceny.

Uczniowie pozytywnie ocenili obejrzany spektakl. Dla jednych było to przypomnienie najważniejszy fragmentów dramatu Mickiewicza, dla drugich pierwsze zetknięcie z dziełem poety doby romantyzmu. Dla wszystkich była to możliwość obcowania z niecodzienną formą sztuki, jaką jest teatr.

Karolina Mickiewicz

„Dziady cz. III” – spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza

Odnośniki