„Dziady” w Teatrze Narodowym

17 marca 2017

1

„ Dramat Mickiewicza interpretowany przez litewskiego reżysera, wizjonera teatru znanego ze swego unikalnego języka teatralnego”… Uczniowie wraz z nauczycielkami  p. E. Sawicz- Bakułą, p. G. Witkowską i p. J. Świętoń obejrzeli spektakl „ Dziady” w reżyserii Eimuntasa Nekrosiusa ( wyjazd do Warszawy odbył się 15.03.2017r). Oto kilka opinii o przedstawieniu:

„ Spektakl otwiera nową perspektywę interpretacji dzieła, zrywa z tradycyjnym odczytaniem, ukrytych w dziele Mickiewicza, sensów, nadaje nowe znaczenia słowom, które są wypowiadane przez aktorów…”

„ Kameralna muzyka Pawła Szymańskiego tworzy atmosferę dla scen dramatycznych i lirycznych, ta muzyka brzmi, współbrzmi z kwestiami wygłaszanymi przez aktorów…”

„ Nekrosius nie zapomina o bohaterze romantycznym, a jego partnerem czyni diabła. To on podszywa się pod Guślarza, którego doskonale gra Marcin Przybylski, a który rozpamiętuje wraz z innymi przeszłość na ziemi zniszczonej lejami. Uczestnicy rytuału ciągle wpadają w te misy, a może jest to sugestia dotycząca tego, że wracając myślami do historii, nie możemy iść do przodu?”

„ Spektakl zaskakuje metaforą, umiejętnością jej budowania. Reżyser wykorzystując różne techniki: choreograficzne, plastyczne, dźwiękowe kreuje nowy świat dramatu…”

„ Dobry aktor zawsze musi odnaleźć się w przestrzeni teatru. Magdalena Warzecha robi to znakomicie, profesjonalnie, jej grę charakteryzuje subtelność sceniczna. Świetna jest też kreacja Grzegorza Małeckiego, który w sposób zaskakujący interpretuje Wielką Improwizację, oczekujemy zbuntowanego Konrada, a widzimy zwycięstwo aktorskiej pokory. Mateusz Rusin zaskakuje, prezentuje w zupełnie innym stylu scenicznym księdza Piotra, w widzeniu zamienia się w bociana…Dramat Mickiewicza w niezwykłej interpretacji litewskiego reżysera pozostanie długo w pamięci oglądających”

Wyjazd zorganizowały p.E. Sawicz- Bakuła i p. A. Augustynik

Odnośniki