Dzień Księgowego i Dzień Ekonomisty w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

9 czerwca 2021

Dzień Księgowego jest tradycyjnie obchodzony 9 czerwca od ponad 100 lat, kiedy to w okresie międzywojennym (1918 r. – 1939 r.) Związek Księgowych w Polsce chcąc podkreślić rangę tej profesji organizował coroczne obchody, które trwały do wybuchu II Wojny Światowej, a wznowione zostały dopiero 68 lat później w 2007 r.

 

Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować Wirtualny Dzień Księgowego połączony z Dniem Ekonomisty i przybliżyć naszym uczniom genezę święta wszystkich księgowych. Dodatkowo przygotowaliśmy prezentacje zawierające ciekawostki i zabawne anegdoty ze świata księgowości.

Pomimo stereotypów, ludzie pracujący w tym zawodzie wcale nie są nudnymi pracownikami biurowymi, lecz ludźmi z zainteresowaniami i fascynacją do zawodu, o czym mogliśmy się przekonać m.in. podczas lektury wywiadu z jedną z właścicielek biura rachunkowego.

Dzień Księgowego i Dzień Ekonomisty w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

Uczniowie mogli także udać się na wirtualny spacer przybliżający zawód ekonomisty, poznać szereg możliwości i perspektyw związanych z wykonywaniem tej profesji. Przybliżyliśmy również sylwetki laureatów nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii oraz przedstawiliśmy przykłady biznesowego słownictwa w języku angielskim, którym często posługują się ekonomiści.

Dzień Księgowego i Dzień Ekonomisty w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

Ponadto zaprezentowaliśmy instrukcje obsługi kilku programów finansowo-księgowych oraz przykładowe plany marketingowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

To właśnie dla uczniów i dzięki nim nasze szkolne obchody Dnia Księgowego i Dnia Ekonomisty obfitowały w tak liczne i różnorodne atrakcje, które zostały przygotowane pod kierunkiem p. Eweliny Szczerby oraz p. Joanny Świętoń.

Mamy nadzieję, że utwierdziliśmy uczniów naszego Technikum w zawodach – technik ekonomista i technik rachunkowości w słuszności dokonanego wyboru kierunku kształcenia, a uczniów klas licealnych skłoniliśmy do rozważenia po maturze wyboru studiów w kierunkach ekonomicznych – od lat cieszących się dużą popularnością.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dnia Księgowego i Dnia Ekonomisty w ZS3, uczniom klas: 1TR, 2LOI, 2LOL, 2LOZ, 2TE5, 3TE oraz p. Karolowi Łapińskiemu.

 

Ewelina Szczerba

Odnośniki