Goście z Niemiec w ZS3 Wyszków

18 czerwca 2013

W dniach 3 – 8 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół Nr 3 w Wyszkowie gościła grupa młodzieży wraz opiekunami z niemieckiej szkoły partnerskiej Johann-Conrad-Schlaun-Berufskolleg z Warburga (miasta położonego w Nadrenii Północnej Westfalii). Zasadą realizowanej od kilku lat wymiany młodzieży jest, że uczniowie i nauczyciele goszczą swych kolegów w domach, co sprzyja zacieśnieniu więzów i wzajemnemu poznaniu. Goście, oprócz udziału w zajęciach lekcyjnych, mogli poznać okolice Wyszkowa oraz zwiedzić warszawską Starówkę, Treblinkę i Ciechanowiec.

Celem projektu jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec, pokonywanie barier i uprzedzeń, a także chęć pokazania młodym ludziom poprzez różnorodne projekty poznawania i doświadczania życia codziennego w kraju sąsiada. Najcenniejszy jest jednak kontakt z żywym językiem obcym. Uczniowie komunikując się ze sobą, poprawiają i pogłębiają swoje umiejętności językowe. Między młodzieżą polską i niemiecką rodzi się zawsze wiele sympatii i nawiązują się między nimi nowe znajomości.

Goście przywieźli okazałą pamiątkę w postaci obrazu ukazującego – w nowoczesnej formie – nasycone zabytkami, urokliwe miasto Warburg. Do Wyszkowa przybyło 10 uczniów niemieckiej szkoły: Katharina Morcinek, Alina Scherf, Anna Legge, Marco Engemann, Fabianem Welzel, Nelli Muller, Sabrina Steinbach, Christina Lankin, Larissa Herbold i Marco Wilhelms. Przez tydzień towarzyszyła im polska grupa uczniów w składzie Patrycja Gorczyńska, Karolina Chmielewska, Jakub Ostapowicz, Sylwia Staśkiewicz, Magdalena Krawczyk, Żaneta Ziółkowska, Dominika Rozenek, Natalia Grzyb, Rafał Dzieniszewski i Klaudia Jaszewska. Opiekunami grupy niemieckiej byli państwo Georg Müller i Gisela Mann, którzy byli goszczeni przez p. Beatę Czechowską i p. Jerzego Sasina. Pani Czechowska spełniała też funkcję tłumacza wraz z absolwentem ZS3 Sławomirem Sobolewskim. Wkład organizacyjny w przygotowanie i realizację programu wymiany młodzieży mieli również p. dyrektor Elżbieta Michalik oraz p. Adam Mickiewicz.

Uczestnicy projektu mogli ujrzeć życie szkoły od strony zajęć lekcyjnych. Odbył się również przyjacielski mecz (Freundschaftspiel) piłki siatkowej, w której – przyznajemy szczerze – lepsi okazali się goście. Mimo to puchar przechodni (Wanderpokal) trafił do naszej szkoły; zawieziemy go do Niemiec przy następnej wymianie. Wszyscy starali się pokazać z jak najlepszej strony atuty i atrakcje nasze szkoły oraz ziemi mazowieckiej. W ramach podsumowania młodzi Niemcy zostali obdarowani okolicznościowymi pamiątkami. W czasie pobytu nie zabrakło również mniej oficjalnych, przyjacielskich spotkań.

Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów za udzielenie gościny pod swym dachem i uatrakcyjnienie pobytu oraz pomoc np. w transporcie. Projekt wymiany został w części sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za pośrednictwem szkolnej Rady Rodziców.

Magdalena Krawczyk, kl. 2LOL

Odnośniki