„Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”

9 lutego 2024

W mijającym tygodniu uczestniczyliśmy w kolejnej odsłonie cyklu „Filmy na maturze” w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej. Tym razem trzynaście klas ZS3 mogło obejrzeć film dokumentalny pt. „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”. To filmowy portret jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku, zrealizowany przez reżysera o polsko – francuskich korzeniach – R. Lewandowskiego – we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta.

Ponad dwadzieścia lat, które upłynęły od śmierci Zbigniewa Herberta (lipiec 1998 roku), pozwoliło na odbycie ekipie Rafaela Lewandowskiego filmowej podróży z Polski, poprzez Europę, aż do Stanów Zjednoczonych śladem miejsc i ludzi ważnych w życiu tytułowego bohatera. Twórcy pokazują nam, że nieskazitelna poezja Herberta stała w kontrze z życiowymi problemami, z jakimi zmagał się w ciągu całego swojego dorosłego życia. Tłumaczony na kilkadziesiąt języków artysta okazuje się tutaj człowiekiem z krwi i kości, z całą swoją złożoną osobowością. Z jednej strony jest moralnym przewodnikiem dla całych pokoleń w zniewolonym kraju, z drugiej – walczącym ze swoimi demonami człowiekiem.

Aneta Augustynik

Odnośniki