Historycznie do Warszawy

11 października 2021

11 października 2021 r. uczniowie klas 3 LOL i 3 LL4 udali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem programu było oglądanie filmu „Żeby nie było śladów” wyreżyserowanego przez Jana P. Matuszyńskiego.

Opowiadał on historię maturzysty Grzegorza Przemyka, który umarł na skutek ciężkiego pobicia przez funkcjonariuszy milicji. Film obnażył działanie komunistycznego reżimu, który usiłował obarczyć winą pracowników pogotowia. Pokazał również mechanizmy indoktrynacji obywateli przez służby bezpieczeństwa i siłę charakteru młodego człowieka – przyjaciela Grzegorza Przemyka – Jerzego Popiela.

Po tej trudnej, ale pełnej wzruszeń „lekcji”, uczniowie wraz z opiekunkami p. Agnieszką Wydryszek, Agnieszką Michalik i Justyną Zawieruchą udali się na Stare Miasto. Tam dowiedzieli się, kto bywał gościem Pałacu pod Blachą, dlaczego figura króla Zygmunta III Wazy stoi na kolumnie, skąd wzięła się nazwa Góra Gnojna, kto przechadzał się uliczką Kamienne Schodki czy gdzie w Warszawie jest „most westchnień”.

Piękna pogoda sprzyjała spacerowaniu uliczkami Starówki, a czas minął bardzo szybko.

 

Kajetan Michalik kl. 3 LOL

Odnośniki