JESIENNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

16 października 2015

buffo

ujazdowski

 

 

 

 

Uczniowie klas I LOL i I LEB wraz z opiekunami p.  E. Sawicz- Bakułą, K. Szymańską, L. Chmielewską, p. K. Szumowskim uczestniczyli w Jesiennym Dniu Sztuki ( dn. 16.10.2015). Wspólny wyjazd do Warszawy dostarczył różnych wrażeń, między innymi estetycznych, uwrażliwił na piękno…

W Teatrze Studio Buffo obejrzeliśmy spektakl teatralny pt „ Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii J. Szweca ( wystąpili: Edyp- Jarosław Szwec, Kreon i Pasterz- Karol Zapała, Jokasta- Anna Piróg- Karaszkiewicz, Kapłan i Tejrezjasz- Zbigniew Samogranicki, Koryfeusz- Renata Nowicka, Posłaniec z Koryntu- Karol Polak, Drugi Posłaniec- Anna Warchał oraz Chór- wszyscy aktorzy) . Uświadomiliśmy sobie, że  tematem sztuki jest bezskuteczna walka człowieka z własnym przeznaczeniem,  jest on jedynie zabawką w rękach wszechmocnych bogów. Im bardziej Edyp stara się uciec od swojego przeznaczenia, tym bardziej zbliża się do spełnienia przepowiedni wyroczni. Tragedia Sofoklesa pokazuje jak nieomylna jest wiedza wyroczni w Delfach, ponieważ zarówno Edyp jak i Lajos czynili wszystko, aby uniknąć przeznaczenia, ale mimo wszystko swoim postępowaniem zbliżali się do jego spełnienia.  Spektakl pokazuje współczesnemu człowiekowi jak wyglądał teatr w czasach antyku: ascetyczna scenografia, dwóch aktorów na scenie, ogromna rola chóru; rzecz, która się dzieje przed pałacem królewskim w Tebach. Na chwilę przenieśliśmy się do świata starożytnego, może odczuliśmy „ litość i trwogę”?…

Po spektaklu nastąpił czas na kontakt już z inną sztuką- sztuką współczesną -warsztaty  w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W oparciu o aktualne wystawy próbowaliśmy zrozumieć język, jakim posługuje się sztuka i uczyliśmy się podstawowych zasad analizy działa sztuki , przyglądając się najciekawszym pracom  na wystawach czasowych Centrum Sztuki Współczesnej.  Zostaliśmy  zapoznani z terminami: happening i flashmob, performans oraz  mechanizmami ich działania. Podczas warsztatów tworzyliśmy  własne  projekty…

Jesienne spotkanie ze sztuką zorganizowała p. Elwira Sawicz- Bakuła

 

Kl. ILOL i kl. ILEB

( ESB)

Odnośniki