Kaktusiki dla nauczycieli, czyli jak w ZS3 obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2016

Nasza szkoła to szkoła z tradycjami. Pielęgnujemy je i troszczymy się o ich przekazywanie kolejnym pokoleniom. Jednym z najważniejszych świąt podczas całego roku szkolnego, kiedy dajemy tego dowód, jest Dzień Edukacji Narodowej. W Polsce obchodzimy go od 1982 roku (wcześniej pod nazwą Dzień Nauczyciela, której nieoficjalnie używa się również dziś). Jest to uroczyście obchodzona pamiątka rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej.

W tym roku w Zespole Szkół nr 3 świętowaliśmy nieco inaczej, bo pół żartem, pół serio.

Uroczystość podzielona była na dwie części: oficjalną, prowadzoną przez dyrekcję, a także nieoficjalną prowadzoną przez uczniów: Milenę Lenartowicz z klasy II TE oraz Dawida Nowakowskiego z klasy IV TI.

Uroczystość rozpoczął wicedyrektor szkoły Adam Mickiewicz, krótkim zarysem przedstawiającym czego będzie dotyczyło spotkanie. Następnie pani dyrektor Elżbieta Michalik w interesując sposób przedstawiła krótki rys historyczny dotyczący Dnia Edukacji Narodowej, a także podziękowała wszystkim nauczycielom za trud jaki wkładają w wykonywanie swojej, często niewdzięcznej pracy. Wspomniała o tym, że zawód nauczyciela jest dość specyficznym zawodem. Wymaga on od człowieka wiele poświęcenia, zaangażowania, cierpliwości, a także pogody ducha i wiele empatii. W swych podziękowaniach i składanych życzeniach nie zapomniała również o wszystkich pracownikach placówki oraz uczniach.

W tym wyjątkowym dniu nagrodę z rąk Dyrekcji odebrali:

– Beata Czechowska

– Tadeusz Dzieniszewski

– Teresa Gruchacz

– Kamil Gurbała

– Sylwia Ludwikowska

– Michał Łobacz

– Adam Mickiewicz

– Dorota Nizińska

– Aneta Pękul

– Rafał Pogorzelski

– Wojciech Rogulski

– Jerzy Sasin

– Katarzyna Szymańska

– Halina Terlikowska

– Alicja Usielska

– Agnieszka Wydryszek

– Agnieszka Zdrojewska

Głos zabrała również przedstawicielki: Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego –  Izabela Prus z klasy III LOL oraz przedstawicielka kadry pedagogicznej, p. Aneta Pękul.

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Młodzież pod czujnym okiem p. Matyldy Kryszkiewicz, p. Agaty Zawadzkiej oraz p. Agnieszki Kalinowskiej przygotowali ciekawy montaż multimedialny skupiający się na temacie tajemniczej instytucji działającej w każdej szkole, czyli radzie pedagogicznej. Z przymrużeniem oka uczniowie przedstawili swoją wizję spotkań rady, wprawiając publiczność w przyjemny nastrój. W spektaklu wystąpili: Michał Zawistowski, Piotr Gałązka, Weronika Kania, Wiktoria Dąbkowska, Wiktoria Pamrowska, Błażej Grodzki, Mateusz Tryfon oraz Mateusz Zając, który był również autorem zaprezentowanego filmu.

Na podsumowanie prowadzący przytoczyli kilkanaście zabawnych anegdot – spostrzeżeń, uwag i żartów wypowiadanych przez nauczycieli podczas zajęć lekcyjnych w naszej szkole.

Nie mogło zabraknąć oczywiście upominków dla pedagogów oraz pracowników szkoły. Nietypowe prezenty, bo malutkie kaktusiki, wręczyli nauczycielom uczniowie klasy III LOL. Jest to idealny prezent dla człowieka zapracowanego, który nie ma czasu na pielęgnację roślin – wyjaśniała młodzież.

Wydarzenie miało bardzo pozytywny przebieg i charakter, zarówno dla młodzieży, jak i pedagogów. Dzień Nauczyciela jest przystankiem dla edukacji – na chwilę zatrzymujemy się, zastanawiamy nad całą ideą kształcenia, instytucją szkoły i nabieramy sił do dalszego działania.

 

                                                                                  Dawid Nowakowski, kl. IV TI

Odnośniki