Konferencja „Innowacje i nowe technologie w pracy księgowych”

28 marca 2023

W dniu 28 marca 2023 r. uczniowie technikum rachunkowości (klasy: 1TR, 2TR i 3TR) wzięli udział w konferencji pod hasłem „Innowacje i nowe technologie w pracy księgowych” którego organizatorem było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Podczas spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:

  1. Księgowość w erze sztucznej inteligencji i robotyki
  2. E-faktura i Krajowy System e-Faktur (KSeF)
  3. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w pracy księgowych – podejście praktyczne

W gronie prelegentów znaleźli się biegli rewidenci, doradcy podatkowi oraz przedstawiciele firm informatycznych, którzy zwrócili szczególną uwagę na to, jak wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja i robotyka zaczynają odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu i pracy.

Księgowość to jedna z dziedzin, w której technologie te mają ogromny potencjał do zwiększenia efektywności i jakości pracy. Dzięki sztucznej inteligencji i robotyce, księgowi mogą wykonywać zadania z większą dokładnością, szybkością i automatyzacją, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty. Według raportu opublikowanego w 2020 roku przez McKinsey & Company, około 30% zadań związanych z pracą w księgowości i finansach może być zautomatyzowanych przy użyciu dzisiejszych technologii. Jednocześnie raport ten podkreśla, że automatyzacja nie będzie miała negatywnego wpływu na zatrudnienie w tym sektorze, ponieważ stworzy ona również nowe role i stanowiska, które będą wymagały specjalistycznych umiejętności i wiedzy. Z tego powodu ważne jest, aby księgowi kontynuowali rozwijanie swoich umiejętności i zdobywali nową wiedzę, aby sprostać nowym wymaganiom rynku pracy.

 

Ewelina Szczerba – nauczyciel ZS Nr 3

Odnośniki