Obchody rocznicy bitwy pod Pecynką i ludobójstwa w Lipniaku Majoracie

3 września 2015

W czwartek 3  września 2015r. poczet sztandarowy naszej szkoły brał udział w obchodach rocznicowych bitwy pod Pecynką oraz związanej z nią jedną z największych zbrodni ludobójstwa na polskiej wsi – w Lipniaku Majoracie. Niemcy wycofując się z tych terenów, zostawili po sobie krwawy ślad mordując 448 niewinnych osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Tegoroczne obchody były połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej z imionami i nazwiskami zidentyfikowanych ofiar zbrodni. Listę poległych odczytała pani Elwira Sawicz-Bakuła (nauczycielka języka polskiego w ZS Nr 3 – jej przodkowie byli ofiarami  tej zbrodni).

 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych (m.in. z Długosiodła, Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej), szkół oraz środowisk kombatanckich. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Adam Wojtkowski kl. 3TI, Błażej Mróz kl. 3LOI, Klaudia Łukasiewicz kl. 3LOI, Żaneta Domalewska kl. 3LOI, Klaudia Jagielska kl. 3LOS iJagoda Skoczeń kl. 3LOS.

Błażej Mróz – 3LOI

Odnośniki