Obchody rocznicy stanu wojennego

13 grudnia 2017

„Trzynastego grudnia roku pamiętnego,

Wróg nie musiał przybyć z kraju sąsiedniego,

Bo on tu na miejscu, w Polsce się znajdował,

Jedną dłoń wyciągał, drugą cios szykował…”

W dniu 13 grudnia 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół nr. 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie upamiętnili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju. W trakcie jednej z lekcji przez radiowęzeł zaprezentowali utwór muzyczny Jacka Kaczmarskiego „Mury” oraz anonimowy wiersz „Dziwny stan”, wprowadzając tym społeczność szkolną w nastrój wydarzeń z dnia 13 grudnia 1981 roku.

Właściwa uroczystość rocznicowa rozpoczęła się tego dnia o godzinie 18:00 w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Wyszkowie. Mszę Świętą poprowadził oraz wygłosił homilię ks. prałat Konstanty Kordowski. W prowadzonym przez niego nabożeństwie zostały wspomniane osoby, które zginęły w trakcie stanu wojennego, wydarzenia z czasów reżimu komunistycznego oraz w szczególności przywołana została postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki (jego relikwie były wystawione na ołtarzu). Okazało się, że wygłaszający homilię znał go osobiście z seminarium duchownego; miał być niepozornym, szczupłym chłopakiem, dobrze grającym w siatkówkę.

Uroczystość rocznicową uświetnił montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 3, pod kierunkiem pana Adama Mickiewicza. Zaprezentowało się pięcioro uczniów naszej szkoły –  Sylwia Grzegorczyk (gitara) i Weronika Wojtaszek z kl. 1LZA, Wiktoria Gajewska (skrzypce) z kl. 2LOL i Piotr Nowak (gitara) z kl. 1TE oraz Aleksandra Gregorek z kl. 1LOL, która wystąpiła w roli konferansjera. Młodzież  zaprezentowała anonimową poezję napisaną w 1981 roku m.in. „Dziwny stan”, „Wesołych świąt, panie generale”, „Trzynastego grudnia” oraz pieśni, ukazujące dramatyzm i wprowadzające słuchaczy w nastrój tamtych czasów, w tym – „Mury”, „Modlitwa o wschodzie słońca” i „Pieśń konfederatów barskich”. Utwory przedstawiały wrogów, opisywały ich podejście i przede wszystkim przekazywały emocje. Przypomnijmy słowa jednego z zaprezentowanych anonimowych wierszy:

„Dziwny stan — jakby ktoś zabił ptaka

A ty w uszach masz ciągle jego śpiew

Oczy pieką, lecz nie będziesz płakał

„Bo od śmierci silniejszy jest gniew”.

Uroczystość zakończyło zapalenie zniczy oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, z udziałem weteranów tamtych dni (m.in. internowanego w 1981 roku pana Marka Tautera) oraz przedstawicieli wielu organizacji i środowisk.

Aleksandra Gregorek, 1LOL

Odnośniki