Obchody Święta Niepodległości

13 listopada 2023

13 listopada 2023 odbyły się obchody Święta Niepodległości. Całość obchodów poprowadził Pan wicedyrektor Krzysztof Ostrowski.

 

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego zaintonowanego przez Zuzannę Ginko.

Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Adam Mickiewicz przedstawiając krótki rys historyczny.

W swoim wystąpieniu nawiązywał do pobytu we Francji wraz z uczniami naszej szkoły- przypominał o obecności licznych śladów polskich w Paryżu. Te ślady wiązały się z wysiłkiem podejmowanym przez naszych rodaków w celu odzyskania niepodległości.

Przygotowano akademię z udziałem uczniów klas  ILZ, II LZ, II LL, III TP, IVLEO  oraz V TI stanowiących Koło Młodych Twórców Kometa. Nad całością czuwały Pani Aneta Augustynik i Pani Agnieszka Michalik. Część historyczną przygotowali : Agnieszka Steczkowska, Robert Szulęcki i Tomasz Jaszkowski.

Na początku pokazano krótką scenkę dotyczącą rozbiorów Rzeczpospolitej- trzej rozbiorcy rozszarpują płótno symbolizujące terytorium naszego państwa.

Następnie  uczniowie przedstawili krótką inscenizację poświęconą losom Polaków w czasie I wojny światowej.  Oliwia Dzięcioł, Tobiasz Bala i Zofia Rogulska jako komentatorzy kreślili sytuację Polski w czasie I wojny światowej. Ich wystąpienia przeplatały się z prezentacją listów uczestników wydarzeń, które odczytali: Antonina Kętla i Bartek Lęg.  Sebastian Bedecki wykonał wiersz J.Szczepańskiego a Łucja Zwolińska i Zuzanna Ginko wykonały utwór „Rozkwitały pąki białych róż”

W tle pojawiały się zdjęcia archiwalne z walk frontowych Legionów Piłsudskiego oraz wydarzeń takich jak: uformowanie KNP I Błękitnej Armii na Zachodzie, oraz przejęcia władzy z rąk Rady Regencyjnej przez Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie odtworzono teledysk do wiersza W. Szymborskiej z Piotrem Fronczewskim pt.: „Gawęda do ziemi ojczystej”.

Odnośniki