„Od korby do chipa” – lekcja w Muzeum Techniki w Warszawie

12 grudnia 2012

W dniu 29 listopada 2012r. uczniowie klasy III TE i I TI wraz ze swoimi opiekunami: K. Szymańską, L. Chmielewską, M. Łobaczem, K. Gurbałą udali się do Muzeum Techniki na lekcję muzealną „Od korby do chipa”. Przewodnik w niezwykle interesujący sposób, z wielką pasją przybliżył nam historię pierwszych komputerów. Podczas tej lekcji mogliśmy zapoznać się z pierwszymi maszynami liczącymi, zarówno w Polsce jak i na świecie. Dowiedzieliśmy  się, w jaki sposób i dzięki jakim wynalazkom z dziedziny elektroniki maszyny te przekształciły się we współczesne komputery oraz jak rozwijała się młoda, jak na tamte czasy, nowa dziedzina nauki – informatyka. Lekcja ilustrowana była  ciekawymi eksponatami, na które składają się zabytkowe już dziś komputery z serii Odra, konstrukcje inż. Jacka Karpińskiego, komputer ZAM, NCR, AKAT-I, K-202, a także ARR – analizator równań różniczkowych – pierwsza polska elektryczna maszyna licząca. Ciekawostką wśród eksponatów okazał się superkomputer CRAY T3E. Dodatkowo mieliśmy możliwość poznania  dawnych nośników informacji, takich jak: karty i taśmy perforowane, moduły pamięci magnetycznej a także pamięci ferrytowe.

Po tej niezwykłej lekcji udaliśmy się do kina na film „ Anna Karenina”- ekranizację jednej z największych „love story” na świecie, powieści Lwa Tołstoja. To historia tragicznej miłości Anny Kareniny (Keira Knightley) i Aleksego Wrońskiego (Aaron Johnson). Początkowo Anna broni się przed uczuciem, chce pozostać wierną żoną i matką. Jednak ulega namiętności i jednocześnie decyduje się powiedzieć prawdę mężowi (Jude Law)… Jej szaleńcze uzależnienie od Aleksego doprowadza w końcu do tragedii…

Ta historia wielkiej miłości, tak  głęboko nami  poruszyła, że nasze myśli na długo pozostały z bohaterami tej adaptacji filmowej.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnośniki