Operacja Czysta Rzeka

20 kwietnia 2022

Nadeszła wiosna. Wokół robi się zielono, coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu. Nie ma jednak nic przyjemnego w wypoczywaniu wśród wszechobecnych śmieci, a niestety o taki widok najłatwiej wczesną wiosną. Jeśli nie godzimy się na taki wygląd naszego otoczenia, jeśli cenimy przyrodę i chcemy mieć wokół siebie czystą zieleń, weźmy udział w Operacji Czysta Rzeka.”

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszyła w roku 2022 po raz czwarty. W 2019 roku, w pierwszej edycji, ponad dwa tysiące wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Rok później akcja odbyła się jedynie częściowo ze względu na pandemię. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparcie otrzymały lokalne ośrodki medyczne. W ubiegłym roku inicjatywa znacznie poszerzyła horyzonty – ponad 4800 wolontariuszy zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, czyli ponad 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całej Polsce. Odbyła się wtedy także pierwsza edycja letnia, w ramach której posprzątano 30 polskich rzek.”

 

W dniu 20 kwietnia uczniowie klas 1 TE, 1 LI i 1 LEO pod opieką Pań Joanny Świętoń, Matyldy Kryszkiewicz, Anny Łobacz, Katarzyny Kownackiej i Pana Sławomira Sobolewskiego, uczestniczyli w akcji „Operacja Czysta Rzeka”. W związku z kiepską pogodą, część 1 akcji odbyła się w szkole, a część 2 została przeniesiona na maj do kontynuacji w plenerze przy lepszej aurze.

Uczniowie rozwiązywali quizy związane z ekologią, następnie zostali podzieleni na dwie grupy i rysowali rzekę Bug: opisali gdzie jest jej źródło, zaznaczyli miejsca znajdujące się przy niej, kraje i miasta, przez które przepływa. Uczniowie poradzili sobie doskonale z tym zadaniem, sprawiło im to dużo zabawy, mogli przez to dowiedzieć się nowych informacji o rzece. W nagrodę za zespołową pracę otrzymali drobną nagrodę od opiekunów. Na koniec uczniowie udali się do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie, zostali oprowadzeni po całej bibliotece oraz obejrzeli film pt. „NA PLEBANII W WYSZKOWIE 1920” – fabularyzowany dokument przywołujący epizod z wojny polsko-bolszewickiej, zainspirowany opowiadaniem Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie”.

Aleksandra Łyczkowska i Dominika Pochmara kl.1 TE

 

Odnośniki