Relacja z finisażu wystawy Iwony Wyszatyckiej „Pastele”

25 lutego 2020

Dnia 25.02.2020 klasa 1 LLp uczestniczyła w spotkaniu z malarką Iwoną Wyszatycką. Odbyło się ono w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Zostało zorganizowane w porozumieniu pani dyrektor biblioteki Małgorzaty Ślesik – Nasiadko
z wychowawczynią klasy Agnieszką Michalik i dotyczyło finisażu wystawy malarstwa Iwony Wyszatyckiej pt.: „Pastele”.

Było podzielone na dwie części. W pierwszej części artystka opowiadała 
o swojej karierze zawodowej. Pani Iwona Wyszatycka to absolwentka studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni pracownik Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w którym  była starszym kustoszem i kierownikiem Działu Sztuki. Autorka wielu wystaw i scenariuszy wystaw secesji w kraju i za granicą,
a także autorka scenariusza wieloodcinkowego filmu oświatowego o secesji dla TVP Polonia w reżyserii Wojciecha Majewskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.  Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, także
w ogólnopolskich plenerach. Uprawia pastel, akwarele i batik.

Artystka zdradziła uczestnikom spotkania, że od najmłodszych lat pasjonowały ją malarstwo i rysunek. Na początku malowała sobie po cichu w domu, następnie zaczęła jeździć na plenery, gdy to już jej nie wystarczało, koleżanka podsunęła pomysł na malowanie pastelami i tak o to zrodziło się zamiłowanie do tego typu malarstwa. Odrębną dziedziną, równie umiłowaną przez panią Wyszatycką, jest batik, czyli technika barwienia tkanin.

W drugiej części spotkania dziewczęta miały przyjemność obejrzeć przygotowaną
przez Panią Iwonę prezentację dotyczącą secesji a także posłuchać interesującego wykładu
na temat tego kierunku sztuki.

 

Julita Sarnacka kl. 1 LLp

Odnośniki