SEANS FILMOWY – „HISTORIA ROJA”

1 kwietnia 2016

1 kwietnia kolejne klasy, tym razem III LOS i II Ti, uczestniczyły w „uczcie filmowej”. Uczniowie obejrzeli  film „Historia Roja” w reż. Jerzego Zalewskiego. Wyjście do WOK zorganizowała pani Magdalena Królikowska.

Słowo „historia” jest traktowane przez autorów jako „opowieść o…” , a nie faktograficzna relacja z biografii bohaterów przypisana konwencji filmu dokumentalnego. Daliśmy się zainspirować opowieściom naszych rozmówców, świadków historii, ich relacje były wyrażane z perspektywy upływu wielu lat, a pamięć często eliminowała rzeczy mniej ważne, a wyolbrzymiała istotne. Mogliśmy w ten sposób dotknąć tego co najważniejsze – MITU, spychanego i mordowanego przez 50 lat komunizmu – mówi o filmie jego reżyser.

Tytułowym bohaterem jest Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. „Rój”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, który po wojnie uformował własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Oddział walczył do 1951 roku, do czasu, kiedy to jego dowódca poniósł śmierć podczas obławy wojsk KBW, UB i LWP.

 

Film przypadł szczególnie do gustu chłopcom, zainteresowanym tematyką Żołnierzy Wyklętych, choć nie da się ukryć, że aby w pełni zrozumieć dzieło, trzeba mieć odpowiednie zaplecze wiedzy historycznej.

 

Magdalena Królikowska

Odnośniki