Spacer śladami historii Wyszkowa

15 czerwca 2021

15 czerwca uczennice klasy 2 LL4 wraz z wychowawczynią Agnieszką Michalik i p. Justyną Zawieruchą udały się na spacer po miejscach pamięci Wyszkowa.

Piękna pogoda sprzyjała wędrówce, której pierwszym celem była wizyta na grobach poległych w wojnie roku 1920 roku i w wyniku działań podczas II wojny światowej.

Kolejnym punktem był Cmentarz żydowski „Kirkut” mieszczący się na nadbużańskiej skarpie. Tam dziewczęta wysłuchały burzliwej historii tego miejsca opowiedzianej
przez wychowawczynię.

Następnie udano się na zabytkową plebanię kościoła św. Idziego, by wysłuchać opowieści związanej z wydarzeniami wojny 1920 roku. W dalszej części spaceru odwiedzono Sanktuarium św. Idziego, Park im. Karola Ferdynanda Wazy – zwany kiedyś parkiem
lub ogrodem senatorskim, założony w poł XIX w. jako posiadłość carskiego urzędnika Sołowiowa, na miejscu dawnego folwarku należącego do biskupów płockich, a w nim stróżówkę parkową– kordegardę neogotycką, która w połowie XIX wieku pełniła funkcję stróżówki przy głównej bramie wjazdowej do parku. 

Orzeźwiającym akcentem były lody i zimne napoje w ogródku kawiarni klubu Mozi.
Spacer nastroił dziewczęta refleksyjnie i przypomniał dawne dzieje miasta.

 

Agnieszka Michalik

Spacer śladami historii Wyszkowa
Spacer śladami historii Wyszkowa

Odnośniki