Śpiew, akrobatyka, beatbox a nawet trąbka i skrzypce (!) czyli Kuźnia Talentów 2013 już za nami…

22 października 2013

Kuźnia Talentów, czyli coroczny konkurs dla utalentowanych uczniów, staje się powoli tradycją w naszej szkole. 11 października, przy okazji świętowania Dnia Nauczyciela, odbyła się jego druga edycja. Był to artystyczny prezent dla naszych pedagogów, który jednocześnie dostarczył wspaniałych wrażeń całej społeczności uczniowskiej. Opiekę nad młodymi gwiazdami sceny objęły panie profesor Magdalena Królikowska i Agnieszka Wydryszek.

Celem konkursu, podobnie jak w ubiegłym roku, było wyłonienie uczniów utalentowanych, o oryginalnych zainteresowaniach. Na scenie zaprezentowało się kilkunastu wykonawców, których oceniało jury konkursowe w składzie: pani dyr. Elżbieta Michalik, pani profesor Agata Zawadzka, nauczyciel języka polskiego, pan profesor Tomasz Dąbrowski, nauczyciel wychowania fizycznego oraz przedstawicielka uczniów, Karolina Rozenek z klasy III TE. Wyłonienie zwycięzcy było niezwykle trudne, ponieważ artyści prezentowali wyrównany i bardzo wysoki poziom.

Uroczystą galę finałową w tym roku mieli zaszczyt poprowadzićuczniowie technikum ekonomicznego: Małgorzata Szczęsna z klasy III TE i MichGigoń z IV TE. Nie był to dla nich bynajmniej debiut, jeśli chodzi o pracę przy Kuźni Talentów. Małgorzata w roli konferansjera wystąpiła już w ubiegłym roku, zaś Michał zasiadał wówczas w jury jako przedstawiciel uczniów. Jego błyskotliwe dowcipy i sceniczny luz w połączeniu ze stoickim spokojem i profesjonalizmem Małgosi dały pozytywny efekt – licznie zgromadzona publiczność nie nudziła się ani przez chwilę, z ciekawością oczekując na kolejne występy.

Tegoroczną Kuźnię Talentów zdecydowanie zdominował śpiew solistów. W tej kategorii zaprezentowali się Sylwia Stalmach z klasy I LOS, która brawurowo wykonała Małgośkę Maryli Rodowicz do słów Agnieszki Osieckiej i muzyki Katarzyny Gaertner a także Adam Wojtkowski z I TE, akompaniujący sobie na keyboardzie przy piosence zespołu Kancelarya pt. Zabiorę Cię właśnie tam. Kolejni soliści to liryczna Agata Brzózka z I TE z piosenką Sto tysięcy jednakowych miastgrupy Coma oraz Ernest Matliński z klasy IV TE, weteran Kuźni, żartobliwie nazwany przez prowadzącego szkolnym Cyganem. Wykonał on utwór do swoich własnych słów i muzyki, z akompaniamentem gitary elektycznej. Na uwagę zasługiwał także występ Natalii Salwin z klasy I LOL, która w języku japońskim zaśpiewała piosenkę Ritsuko Okazaki pt. Friendship. Aplauz wywołał zwycięzca poprzedniej edycji Kuźni Talentów, Rafał Ambroziak z klasy IV TE, z utworem Słowa rzucone na wiatr. To młody artysta, znany wyszkowskiej publiczności za sprawą występów w klubie Stary Browar podczas tzw. „rapowych czwartków”. Rafał publikuje również swoje utwory w internecie. Osobną grupę wykonawców stanowiły zespoły. W tej kategorii wystąpili: Banished w składzie: Aleksandra Ciuraj, Paulina Rudzka, Patrycja Naumiuk, Wiktoria Ambroziak i Szymon Obleński z piosenką Pani Jezioragrupy Leśne Licho a także Anna Staniszewska, Klaudia Jaszewska i Patrycja Łachacka z utworem Use somebody zespołu Kings of Leon.

Nowością drugiej edycji Kuźni Talentów byli soliści, wykonujący utwory na trąbkę czy skrzypce. Reprezentowali oni naprawdę wysoki poziom, co zawdzięczają wieloletniej nauce gry na instrumentach pod skrzydłami Wyszkowskiej Orkiestry Dętej czy prywatnym lekcjom. W utworze Morricone’sMelody zaprezentował się Jakub Karłowicz z klasy I LOS oraz Mariusz Szczęsny z tej samej klasy, który wykonał utwór Ave Maria Franza Schuberta. Publiczność doceniła gromkimi brawami występ Maryli Modzelan, także z klasy I LOS. Już pierwsze dźwięki skrzypiec i melodia Sonaty I Jana Sebastiana Bacha w jej wykonaniu dosłownie zaczarowały wszystkich.

Osobną kategorię stanowiły popisy akrobatyczne z elementami sztuk walki w wykonaniu Pawła Runo z klasy III LOi oraz Jarosława Świercza z I TE, reprezentantów Wyszkowskiego Centrum Sztuk Walki Shaolin. Podobny aplauz wywołał pokaz beatboxu Piotra Daniluka z klasy III LOS, który jest samoukiem w tej dziedzinie, jednakże niezwykle utalentowanym. Piotr uwzględnił w swoim występie elementy improwizacji i freestylu.

Jury długo dyskutowało nad ustaleniem werdyktu a podczas obrad po raz kolejny wystąpił Rafał Ambroziak, zwycięzca ubiegłorocznej edycji Kuźni Talentów. Zdania jurorów były podzielone i ku zaskoczeniu wszystkich, nie udało się wyłonić zwycięzcy. Zamiast tego, przyznano wyróżnienia oraz jednakowe nagrody dla uczestników w postaci pamiątkowych kubeczków na szczęście.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim wykonawcom, życząc jednocześnie sukcesów w rozwijaniu swoich talentów oraz zapowiadają, że kolejna, trzecia edycja Kuźni Talentów, rozszerzona także na inne wyszkowskie szkoły, już w przyszłym roku.

Magdalena Królikowska

Odnośniki