Staże uczniów i wyjazd szkoleniowy nauczycieli ZS3 – Hiszpania 2018

2 września 2018

Staże uczniów i wyjazd szkoleniowy nauczycieli ZS3 - Hiszpania 2018

W okresie wakacyjnym 2018 roku zrealizowaliśmy drugi etap działań w ramach projektu „Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego”. Projekt został sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Edukacja zawodowa.

Na początku lipca grupa 33 uczniów klas drugich i trzecich technikum ekonomicznego i informatycznego wraz z 3 opiekunami wyjechała na staż zagraniczny do Granady w Hiszpanii. Staż był realizowany w firmach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia. Równolegle na jeden tydzień do tej samej miejscowości udała  się grupa 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy uczestniczyli w tzw. job shadowing, stali się „cieniem” swoich hiszpańskich pracowników w firmach.

Koordynatorem projektu była Sylwia Ludwikowska (nauczyciel przedmiotów zawodowych i matematyki) oraz Jerzy Sasin (w-ce dyrektor szkoły). Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Alicja Usielska, Aneta Augustynik i Grażyna Witkowska.  Główne cele stażu to:  rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych,  zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktykę w hiszpańskich firmach, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery posługiwania się językami obcymi, umiejętności radzenia sobie ze stresem, wzrost poczucia własnej wartości, kształtowanie postaw związanych z otwartością na zmiany i gotowością do uczenia się przez całe życie. Realizacja projektu składała się z kilku faz. W okresie poprzedzającym staż uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w przygotowaniu pedagogicznym, kulturowym i językowym, odpowiadającym ich potrzebom. W w/w przygotowaniach brali udział: koordynator projektu, pedagog szkolny, opiekunowie stażystów i nauczyciele języka obcego. Udział w projekcie był  bezpłatny – uczestnikom zostało zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podróż do/z Hiszpanii, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz bogaty program kulturowy.

Wybór miejsca realizacji staży nie był przypadkowy. Granada to nie tylko miasto, gdzie można zdobyć ciekawe doświadczenia zawodowe, ale również interesująco spędzić czas. Ulice tego miasta przez okrągły rok są pełne życia, bo Granada to miasto uniwersyteckie, a do tego prawdziwa turystyczna mekka. O doskonałej lokalizacji Granady wiedzieli Arabowie wybierając to miejsce do zbudowania pałacu, który do dziś zachwyca kolejne pokolenia i oceniany jest jako jeden z najpiękniejszych zabytków nowożytności. Po godzinach stażu uczniowie intensywnie zwiedzali miasto poznając obowiązkowe zabytki tego urokliwego miasta tj.: Alhambra (muzułmańska forteca, najsłynniejszy zabytek architektury i kultury islamskiej w Europie.), Albaicin (średniowieczne Stare Miasto), Katedra i wiele innych. Grenada  to miasto nie tylko ciekawe architektonicznie, ale pełne smaków. Oczywiście w Grenadzie – jak w całej Andaluzji – je się tapas. Do każdego napoju dostaniemy coś na zakąskę a w niektórych przypadkach będzie to zakąska bardzo hojna. I tego nasi uczniowie próbowali każdego wieczora. W weekendy organizowane były wycieczki na plaże nad Morzem Śródziemnym i do Malagi.

W ocenie uczniów pobyt na stażu zagranicznym wpłynął pozytywnie na dalszą ich ścieżkę kształcenia zawodowego. Dzięki mobilności zauważono wzrost wiedzy i kompetencji zawodowych, zwiększenie znajomości języka angielskiego, hiszpańskiego, wiedzy na temat kultury i tradycji Hiszpanii, tolerancji i otwartości międzynarodowej, umiejętności organizacyjnych, interpersonalnych, społecznych i osobistych. Projekt pod nazwą ,,Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego” był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczestników,  stał się szansą na zdobycie wiedzy i umiejętności językowych i kulturowych  oraz uzyskania atrakcyjnej pracy w dalszej karierze zawodowej.

Uczestnicy projektu są niezmiernie wdzięczni Dyrekcji Szkoły – Pani Elżbiecie Michalik, która od wielu lat wspiera inicjatywy dotyczące pozyskiwania środków unijnych na realizację niestandardowych zadań szkoły. Jest to oczywiście możliwie również dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego – organu prowadzącego szkołę.

                                                                                 Opracowała: Sylwia Ludwikowska

Koordynator projektu ERASMUS+

 

Odnośniki