U POLAKÓW NA ŁOTWIE…

17 grudnia 2023

W dniach 14-17 grudnia 2023 roku czwórka  uczniów z naszej szkoły: Wiktoria Bryl, Martyna Mróz, Julia Napiórkowska oraz Szymon Bloch pod opieką pani Elżbiety Michalik  przebywali  w Dyneburgu – w drugim co do wielkości miasteczku Łotwy ( dawne Inflanty) razem z przedstawicielami innych mazowieckich szkół. Organizatorem wyjazdu była Fundacja Kresy w potrzebie.

Celem wyjazdu było przekazanie paczek polskim rodzinom pozostałym na Łotwie oraz odwiedzenie cmentarzy polskich żołnierzy w 160 rocznicę Powstania Styczniowego.  Największy cmentarz polskich żołnierzy znajduje  się w Ławkiesach niedaleko Dyneburga. Odwiedziliśmy także  Jaunborne,  Grób Nieznanego Żołnierza, Krzyż na Słobódce.

Poznaliśmy historię Kpt Raginisa, kampanii Łatgalskiej, Legionistów Józefa Piłsudskiego. Składaliśmy kwiaty,  paliliśmy znicze oczywiście w naszych barwach narodowych. Nie obyło się też bez śpiewu patriotycznych pieśni.

W Liksnie-  miejscowości gdzie przez wiele lat mieszkała Emilia Plater miejscowe Panie z koła gospodyń zrobiły nam ogromną niespodziankę częstując gorącą zupą i słodkościami. W Dyneburgu (dawniej Dźwińsk ) spotkaliśmy się z Panem Ryszardem Stankiewiczem w Domu Polskim- przewodniczącym Związku Polaków na Łotwie.

            W sobotę zostaliśmy podzieleni na małe grupki z przewodnikiem odwiedziliśmy polskie rodziny, które zostały jeszcze na Łotwie aby  złożyć Rodakom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz wręczyć świąteczne paczki. Spotkania z polskimi rodzinami, które otworzyły dla nas swoje domy były pełne emocji. Życzliwość z jaką zostaliśmy przyjęci i ugoszczeni, rozmowy, opłatek, kolędowanie i wspólnie spędzony czas to niezapomniane chwile, które zabraliśmy ze sobą do Polski.

                W drodze powrotnej  zajechaliśmy do Wilna i na cmentarzu na Rossie w Kaplicy Powstańców  złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

                W imieniu Polaków, którzy pozostali w Dyneburgu i okolicach serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom XV AKCJI – PACZKA NA KRESY.

Elżbieta Michalik

Przygotowane paczki w czasie XV Akcji Paczka na Kresy

Odnośniki