W poszukiwaniu inspiracji do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności z 2LOI i 3TE

17 czerwca 2021

Dnia 17 czerwca 2021r. o poranku klasy 2LOI i 3TE pod opieką nauczycieli: p. G. Witkowskiej, p.M. Szwed orazp R. Lalak wyruszyły w podróż do Warszawy, aby poszerzyć swoją wiedzę o kulturze.

Główną atrakcją była wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Na początku przywitała nas kierowniczka Działu Edukacji – p. Anna Grunwald, krótko opisując działalność PME. Mieliśmy okazję zobaczyć cztery wystawy.

Jedną z nich była stała wystawa „Czas świętowania”, po której oprowadziła nas p. Olga Płuciennik. Mieliśmy okazję podziwiać stroje narodowe z różnych regionów Polski. Niezwykle interesująca okazała się ,,Równorodność” – stworzona przez Tomasza Armadę. Zaskoczyła nas swoją nowoczesnością i przesłaniem. Odwołuje się częściowo do tradycji polskiej literatury, gdzie żartobliwie przedstawiano przeróżne  typy ludzkie.

W poszukiwaniu inspiracji do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności z 2LOI i 3TE

Na wystawie ,,Nad Wisłą, na Urzeczu” dowiedzieliśmy się o historii mówionej współczesnych Łurzycoków (mieszkańców Urzecza) pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną.

 

W poszukiwaniu inspiracji do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności z 2LOI i 3TE

Ostatnią wystawą ,którą zwiedziliśmy były  ,, Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”. Przyjrzeliśmy się historii dwóch rozległych kontynentów oraz poznaliśmy bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Zachwyciło nas dziedzictwo kulturowe Afryki i Azji. Zdecydowanie wystawa ta wzbudziła spore zainteresowanie wsród uczniów.

 

W poszukiwaniu inspiracji do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności z 2LOI i 3TE

Dodatkiem do tej podróży kulturowej był seans filmowy w galerii Atrium Targówek. Uczniowie mieli do wyboru „Obecność 3” (To budząca grozę historia przerażającego morderstwa i nieznanych złych mocy. Wstrząsnęła ona nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych Edem i Lorraine Warrenami. Ten jeden z najbardziej zdumiewających przypadków w ich karierze zaczyna się od walki o duszę młodego chłopca.), – na którą udała się zdecydowana większość osób – oraz „Godzilla vs. Kong” ( Król Potworów z nieznanych przyczyn zaczyna siać spustoszenie na całym globie. W obliczu zagrożenia, grupa ludzi postanawia przeciwstawić mu mitycznego Konga). ,,Obecność 3″ wzbudziła w uczniach silne emocje i pozytywne odczucia po seansie.

 

W poszukiwaniu inspiracji do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności z 2LOI i 3TE

Wycieczka ta poza walorami kulturowymi umożliwiła nam integrację po długim czasie spędzonym w domu. Wszyscy zgodnie uważamy tę wycieczkę za bardzo udaną.

Uczennice kl.2 LOI:

                                                 Eliza Kopka

                                             Kamila Dzierbun

Odnośniki