Wizyta 10 ucz. ZS3 w Warburgu w dn. 10 do 16 III 2024r. w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży

16 marca 2024

Wizyta 10 ucz. ZS3 w Warburgu w dn. 10 do 16 III 2024r. w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Jest 10 III (niedziela) dzień wyjazdu do Warburga, poranek, czas powoli budzi się do życia. Zaczyna się nasza polsko- niemiecka wyprawa. Warszawa, godzina 6.20 , początek podróży, następnie kolejny etap – Berlin (Ostbanhof), następnie przesiadka do Kassel, a stamtąd do miejsca docelowego. Podziwiamy polskie krajobrazy, ale wraz z pędzącym pociągiem zmieniają się one na naszych oczach. Przyroda ucieka, doliny , lasy, rwące strumienie, łąki, a za chwilę zmienia się ukształtowanie terenu i naszym oczom ukazują się wzniesienia porośnięte różnorodną roślinnością, żeby za chwilę  zobaczyć zabudowania wielkości pudełek od zapałek. I wreszcie dotarliśmy na miejsce, a nie, jeszcze nie , to Kassel, w tym miejscu czekają na nas nasi przyjaciele, z którymi udaliśmy się do ich miejsc zamieszkania. Dzień pierwszy już dobiega końca, zasypia, wraz z nim i my zmęczeni po podróży, ale szczęśliwi i gotowi na kolejne wyzwania.

Deszczowy poranek 11 III (poniedziałek), Warburg i okolice otulone deszczową mgłą i już jesteśmy w Johann- Conrad- Schlaun Berufskolleg des Kreises Höxter witani przez dyrektora szkoły. W planach dzisiejszego dnia , to między innymi zwiedzanie szkoły. Uwagę zwraca jej przestrzenność, multimedialne pracownie, przysposabiające absolwenta szkoły do życia zawodowego, umożliwiające odnalezienie się w środowisku pracy. Przed obiadem udział w zajęciach lekcyjnych z zakresu ekonomii,  prowadzonych przez nauczycieli szkoły. Bezpośrednio po obiedzie realizujemy kolejny punkt programu wymiany, czyli Stadtrallye- gra miejska (uczestnicy poruszają się po mieście jak po planszy, biorą udział w rozwiazywaniu zagadek – odnajdują miejsca zgodnie z zapisem w przewodniku, po tym wracają na miejsce rozstania). Po niej nastąpiła ceremonia wręczenia nagród dla zespołu, który zwyciężył. Na dzisiaj to już koniec, pełni ciepłych wspomnień wracamy na kolację do naszych niemieckich kolegów, witani serdecznie przez ich rodziców. Czekamy na kolejny dzień, na następne aktywności. To już kolejny dzień naszego pobytu 12 III (wtorek), 2 uczestników zaczęło dzień bardzo aktywnie od udziału w dwugodzinnych zajęciach prowadzonych przez naszą niemiecką koordynatorkę. Po obiedzie czas na sportową integrację dwóch zespołów, na grę w dość prostą i przyjemną zabawę, kręgle, która buduje kondycję, koncentrację, a przede wszystkim prowokuje do zdrowej rywalizacji. Na dzisiaj to jeszcze nie koniec, przed nami zbiórka na rynku Neustadt i oglądanie malowniczo położonego Warburga z udziałem przewodnika- stróża miasta. W świetle księżyca odkrywamy tajemnice tego miejsca. W czasie spaceru zauważamy, że ukształtowanie terenu wskazuje na to, że jest to miejsce położone na grzbiecie górskim. Widzimy kontury ratusza, zabytkowe zabudowania, domy z kamienia, mury i wieże miejskie , wąskie uliczki, upajamy się naturą pachnącą wieczorem. I tak zbliżamy się do końca dnia, bo jutro znów wstaje nowy a z nim nowe wyzwania, tym razem przygotowujemy się do kulinarnej konkurencji, czyli Gemeinsames Kochen . Wstaje nowy dzień 13 III (środa) ab 9:00 Uhr in der Schule, a tam wspólne gotowanie , grupa z Wyszkowa gotuje typowo polskie potrawy dla grupy z Niemiec i grupa z Niemiec próbuje zaimponować smakiem grupie z Wyszkowa, gotując potrawy typowe dla naszych przyjaciół. To wspólne gotowanie to rodzaj międzynarodowej wymiany. Po obiedzie przejazd do Daseburga, a tam, aby spalić kalorie wspinaczka na wys. 535 m. na  górę wulkaniczną z ruinami średniowiecznego zamku. I tak dobiega końca kolejny dzień, aby za chwilę wstał nowy  i już jest 14 III (czwartek) przedostatni dzień pobytu w Warburgu. Po śniadaniu porannym pociągiem wyruszyliśmy  na zwiedzanie położonego w odległości 40 km od Warburga Kassel – malowniczo położonego miasta, a przede wszystkim Muzeum Braci Grimm, którego celem jest promocja twórczości słynnych pisarzy i badaczy, powstało na wzgórzu Weinberg, w malowniczym parkowym otoczeniu. Architekturę budynku zdeterminowało tarasowe ukształtowanie terenu. Obiekt zaprojektowano jako przedłużenie prowadzącej na wzniesienie drogi. Zatopiony we wzgórze budynek stanowi jej kulminację i poprzez schody umieszczone na obu dłuższych elewacjach zaprasza do wejścia na dach, skąd rozciągają się widoki na panoramę miasta. Muzeum prezentuje życie i twórczość braci Grimm.muzeum odnajdziemy rękopisy, notatki ,książki czy fotografie i obrazy dotyczące pisarzy. Zachwyceni, zmęczeni i zrelaksowani  wracamy do domów.

 15 III (piątek) to ostatni dzień naszego pobytu. Po śniadaniu wycieczka do Brauns Heitman– do jednej z niewielu firm w Warburgu, w której pracują również Polacy. Firma zajmuje się produkcją miedzy innymi środków czystości, bożonarodzeniowych ozdób świątecznych oraz  dystrybucją elementów dekoracyjnych do sieci różnych sklepów.  I już czas na podsumowanie naszego pobytu, to stało się tradycją wymiany polsko- niemieckiej – mecz w piłkę siatkową o przechodni puchar, który przez lata należał do ZS3. Wydarzenie pełne emocji, wzruszeń, dobrej rywalizacji. Mecz bardzo wyrównany, niestety zakończony zwycięstwem grupy z Niemiec, więc i trofeum pozostaje w Warburgu. Po oficjalnym zakończeniu wymiany czas na chwilę wspomnień, na ostatnie pożegnalne spotkanie.

 I już wstaje kolejny dzień – dzień powrotu do domu. Obdarowani prezentami, wspomnieniami, ze łzami w oczach, w kropelkach deszczu nastąpił czas pożegnania i podróż Warburg- Kassel- Hannover- Berlin- Wyszków (9.15- 19.30). Pozostaliśmy z sami z naszymi myślami, tęsknotami. Bardzo dziękujemy naszym przyjaciołom z Niemiec za gościnność, serdeczność, za to, że ten pobyt należał do udanych. Bardzo też dziękujemy Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Nr 3 i naszym przyjaciołom z Polski, przede wszystkim, p. Rucińskim i p. Sobocińskim.

Realizacja Wymiany  była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

ES i SO

Odnośniki