Wizyta w świecie sztuki filmowej – ,,Chłopi”.

22 listopada 2023

22 listopada uczniowie klas 5TI5, 4TP i 4TR udali się do „Hutnika” w Wyszkowie na wyjątkowe spotkanie z polskim kinem. Prezentowany film to adaptacja powieści Władysława Reymonta – „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, wykonana w technice animacji malarskiej.

Technika animacji malarskiej wnosi do narracji filmu wyjątkowy klimat. Każda klatka animacji malarskiej była ręcznie malowana przez utalentowanych artystów, co pozwoliło na uwypuklenie detali i bogatych barw. To stworzyło niepowtarzalny nastrój, który doskonale oddał atmosferę polskiej wsi opisanej w powieści Reymonta. W filmie odnalazłem wątki nawiązujące do obrazów Józefa Chełmońskiego „Babie lato” i „Bociany”.

Warto podkreślić, że proces tworzenia animacji malarskiej to nie tylko precyzja, ale również niezwykła czasochłonność. Każda klatka filmu wymagała starannego namalowania, co sprawiło, że artyści musieli poświęcić wiele godzin, aby uzyskać płynny ruch postaci. Jednak to właśnie ta staranność sprawiła, że film „Chłopi” zachwyca nie tylko technicznym aspektem, ale również głębokim przekazem i atmosferą. Warto podkreślić, że „Chłopi” zostali zgłoszeni jako polski kandydat do rywalizacji o Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego.

Wizyta w Hutniku nie tylko poszerzyła horyzonty kinematograficzne uczniów, ale także skłoniła do refleksji nad dziedzictwem kulturowym. Jesteśmy wdzięczni panu Dyrektorowi Mickiewiczowi, pani Buźniak, pani Augustynik i pani Kalinowskiej za niezapomniane chwile oraz inspirującą podróż w świat sztuki filmowej.

Cieszymy się, że mogliśmy razem odkrywać magię kina.

Dziękuję, Paweł Zdunek, 5TI5

Odnośniki