Wolność kocham i rozumiem czyli Bardowie Wolności i Solidarności

12 grudnia 2014

12 grudnia w I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie już po raz dziewiąty odbył się przegląd piosenki opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności”, w którym naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maryla Modzelan, Sylwia Stalmach, Klaudia Jaszewska, Amanda Nisio, Albert Królikowski i Mateusz Zając.

Pierwszy przegląd został zainicjowany przez nauczyciela historii LO, Michała Czajkę i odbywa się co roku w rocznicę wprowadzenia w kraju stanu wojennego. Do dziś zyskał dużą popularność wśród uczniów powiatu wyszkowskiego.

Podczas tego nastrojowego spotkania mogliśmy usłyszeć najbardziej znane pieśni opozycyjne, jak: „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Psalm stojących w kolejce”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” czy „Obława”. Nasi reprezentanci wybrali utwory  z kręgu klasycznych protest – songów, jak „Dorosłe dzieci” Turbo (Sylwia Stalmach) czy „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena (Maryla Modzelan). Nie zabrakło jednak typowych, rockowych brzmień –„Wieża radości, wieża samotności” grupy Sztywny Pal Azji czy „Wychowanie” zespołu T. Love (Sylwia Stalmach z akompaniamentem Alberta Królikowskiego i Mateusza Zająca). Inną grupę stanowiła twórczość młodych, nieznanych szerszemu gronu artystów, takich jak Katarzyna Malejonek. Utwór pt. „Jedna chwila” do jej słów zaprezentowały Klaudia Jaszewska i Amanda Nisio.

Występy młodych artystów, krótkie wykłady i fragmenty filmów dokumentalnych z lat 80 – tych stanowiły ciekawą lekcję historii.

M. Królikowska

Foto: Konrad Bloch, kl. IV TE

Odnośniki