Wycieczka do Tykocina

20 września 2023

Dnia 20.09.2023 roku uczniowie klas 1LL oraz 1LEO/LI wraz z wychowawcami: Agatą Marciniak i Katarzyną Zarzycką oraz panią Izabelą Zbrzeźniak i ks. Mateuszem Krajewskim wybrali się na wycieczkę.

 

Pierwszym przystankiem było Muzeum Oręża w Kiermusach. Młodzież mogła obejrzeć z bliska przedmioty z minionych epok np. broń czy biżuterię. Przewodnik oprowadził ich po sali „sacrum i profanum”, gdzie uczniowie przyjrzeli się religijnym oraz antyreligijnym ikonom.

Kolejnym punktem wycieczki było miasteczko Tykocin pod Białymstokiem. Zwiedzanie zaczęło się od wizyty w Kościele Świętej Trójcy. Razem z panią przewodnik uczniowie obejrzeli zabytek od środka, jak i z zewnątrz. Niezwykłe zdobienia oraz architektura kościoła przyciągnęła uwagę nawet najbardziej rozkapryszonych „wycieczkowiczów”. Dużym zaskoczeniem dla młodzieży był widok pomnika Stefana Czarnieckiego, stojącego na tykocińskim rynku. Szczególną uwagę zwróciła pozłacana buława, którą trzyma polski dowódca.

Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć na tle pięknego kościoła młodzież została poprowadzona przez panią przewodnik do Domu Talmudycznego – Małej Synagogi. Tam poznała historię życia Żydów mieszkających w miasteczku.

 

Przedostatnim punktem wycieczki szkolnej było zwiedzenie Wielkiej Synagogi, która jest drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce. Po wędrówkach uliczkami Tykocina uczniowie udali się do miejscowego kina na film dokumentalny o Błogosławionej Rodzinie Ulmów.  Każdy był bardzo poruszony tragiczną historią rodziny z Markowej.

Po pełnym atrakcji dniu wszyscy wrócili na plac szkolny w Wyszkowie.

    Wycieczka była bardzo udana. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę w zakresie historii polskich Żydów. Klasy pierwsze zintegrowały się, a nauczyciele odpoczęli od codzienności. Z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd.

 

Gabriela Brzostek klasa I LL

Odnośniki