Wymiany polsko-niemieckiej ciąg dalszy

19 maja 2017

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniach od 14 do 19 maja 2017 r. odbyła się kolejna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej. Tego roku to my gościliśmy w swoich domach dziesięcioro naszych niemieckich rówieśników, którzy przyjechali do nas z Warburga, miejscowości położonej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Grupą opiekowali się pani Annette Bodien oraz pan Matthias Goehle. Ze strony polskiej pieczę nad wymianą sprawowała przede wszystkim pani Beata Czechowska z pomocą pana Adama Mickiewicza, pana Kamila Gurbały oraz pani Marzanny Gruszczyńskiej.

                Tegorocznymi uczestnikami wymiany byli:

Wiktoria Adamczyk Dominik Gildt
Wiktoria Ambroziak Nikola Hujdus
Patrycja Rojek Celine Wolf
Magdalena Pietrzykowska Romana Geister
Aleksandra Pietrzykowska Ronja Schweitzer
Dominika Ślesicka Laura Hartmann
Łukasz Turek Nina Röhre
Małgorzata Świerzak David Milanovic
Julia Stanczewska Jessica Krasman
Katarzyna Rozenek Julian Feldkamp

 

W godzinach wieczornych, w niedzielę 14 maja odebraliśmy naszych gości z Dworca Wschodniego w Warszawie. Wszyscy spotkaliśmy się pod szkołą, skąd każdy zabrał swojego nowego lokatora do domu. Właściwe zapoznanie z młodzieżą nastąpiło kolejnego dnia, kiedy nasi nowi koledzy wypoczęli po długiej podróży. W poniedziałek zostali oprowadzeni po naszej szkole, a także brali udział w różnych zajęciach lekcyjnych. Tego samego dnia zorganizowano wycieczkę – spacer ulicami Wyszkowa oraz zapoznano ich z historią naszego miasta i jego największymi zabytkami. Kolejnego dnia goście mieli okazję popłynąć gondolami oraz ujrzeć jeden z najdłuższych rynków Europy, a to wszystko w trakcie jednej krótkiej wycieczki do Pułtuska. Następnie spędziliśmy niemal cały dzień w Warszawie – tam udaliśmy się na spacer od Starówki przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, aż po Złote Tarasy. Stamtąd wybraliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich, co tego dnia było ostatnim punktem wycieczki po Warszawie. Ostatniego dnia tradycyjnie odbył się mecz siatkówki między niemiecką i polską stroną wymiany – po raz kolejny wygrany przez Polaków.

Podczas swojego pobytu nasi niemieccy koledzy mieli okazję nie tylko poznać nasze piękne miasta, ale również mogli posmakować prawdziwej polskiej kuchni oraz zobaczyć, jak wyglądają lekcje w polskiej szkole. Nie było czasu na nudę, wieczory także spędzaliśmy razem, wychodząc na pizzę czy sushi.

Czas, który spędziliśmy wspólnie był krótki, ale gwarantujący niezapomniane wspomnienia. Poznaliśmy niezwykłych ludzi, z którymi wciąż utrzymujemy kontakt. Chociaż znaliśmy ich tylko kilka dni, pożegnanie i tak nie było łatwe dla żadnej ze stron.

Wszelkie podziękowania za zorganizowanie i koordynowanie wymiany należą się przede wszystkim rodzinom goszczącym, głównie rodzicom uczestników, Radzie Rodziców ZS3 oraz międzyrządowej instytucji pod nazwą Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Bardzo dziękujemy, a także zachęcamy uczniów do brania udziału w kolejnych „edycjach” wymiany! Naprawdę warto! J

Wiktoria Ambroziak, 2 LOL

Odnośniki