Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych ZS3 w Wyszkowie

24 kwietnia 2020

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

w  Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie (online)

      Nowa rzeczywistość, inne, niepodobne do poprzednich zakończenie roku szkolnego klas maturalnych, które rządzi się swoimi prawami.  W wyniku klasyfikacji dokonanej przez Radę Pedagogiczną w sposób zdalny (na zasadzie wideokonferencji), wszyscy uczniowie 8 klas maturalnych Technikum i Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie ukończyli szkołę. W ostatnim dniu nauki, 24.04.2020 roku nie było uroczystego apelu, odśpiewanego hymnu państwowego, asysty pocztu sztandarowego, odświętnych strojów, części artystycznej, kwiatów. Kierownictwo szkoły przygotowało jednak okolicznościową prezentację filmową, a absolwenci przez komunikatory elektroniczne pozostawili ślady wdzięczności i uznania skierowane do nauczycieli szkoły.

Uczniowie kl. III LZA wyrazili swoje podziękowania w ten sposób: „Drodzy Nauczyciele i Dyrektorzy Zespołu Szkół nr. 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, w jakich okolicznościach będziemy żegnać zarówno szkołę jak i jej pracowników. Gdy postawiliśmy pierwszy krok w tej szkole byliśmy zaledwie dziećmi. Teraz każdy z nas zaczyna dorosłe życie. Czas na pracę, studia, plany, marzenia i podróże. Jednak najbardziej czego pragniemy to zakończenia pandemii, która panuje. Pomimo tej sytuacji każdy z nas stara się żyć normalnie, dlatego właśnie my również w dniu naszego zakończenia kierujemy do Państwa Nasze podziękowania. Dziękujemy za trud włożony w naszą edukację, za cierpliwość i ciepłe słowa. Dziękujemy za te trzy lata, za wspólne dni, podczas których razem odkrywaliśmy świat. Dziękujemy za to, że każdy z Państwa był naszym przewodnikiem. Życzymy dalszych sukcesów.
Chcemy, żeby Państwo wiedzieli, że podczas tych trzech lat pomagali nam wybrać naszą ścieżkę życiową. Kończąc, chcemy aby Państwo zapamiętali nas jaką tą rozbrykaną i rozgadaną klasę LZA. Wasza codzienna, pełna wyzwań, poświęcenia praca doprowadziła nas do celu. Żadne słowa nie wyrażą wdzięczności. Życzymy radosnego i bezpiecznego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do szkoły. „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć” – Janusz Korczak”.

Kolejna klasa napisała: „Dzisiejszy dzień jest dla każdego z nas naprawdę wyjątkowy. Kończymy dziś naszą edukację, jednak w nieco niespotykany sposób – wszyscy w domach, bez ostatnich spotkań, ostatnich pożegnań. Jest nam z tego powodu niezmiernie przykro, nie znaczy to jednak, iż nie możemy podziękować. Chcemy Wam – nauczycielom, dyrekcji, wszystkim pracownikom szkoły – podziękować za te trzy wspólne lata. Czas ten minął bardzo szybko, niektórzy z nas nie zdążyli nawet zapamiętać własnego planu lekcji czy numeru sali. Dziękujemy wam za opiekę i mentorowanie, dziękujemy za wytrwałość oraz bycie naszym oparciem, dziękujemy za to, że byliście i jesteście. Z całego serca dziękujemy za wysiłek włożony w naszą edukację. Życzymy radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Klasa 3 LOL”.

Zakończenie roku szkolnego odbyło się w innej, nietypowej formie. Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 nagrała i wyemitowała materiał filmowy, połączony z prezentacją (zmontowaną przez p. Karola Łąpińskiego i p. Jerzego Sasina), adresowaną do absolwentów i ich rodziców. Na początek pan dyrektor Adam M. Mickiewicz wygłosił przed kamerą, przy biurku w gabinecie szkolnym, tradycyjnie w sposób nietradycyjny, przemówienie okolicznościowe z okazji zakończenia roku szkolnego. Zwrócił uwagę na to, że uczniowie kończą kolejny etap edukacji, który trwał trzy lub cztery lata, że dotąd wszyscy spotkali się w salach lekcyjnych oraz na korytarzach, ale przez kilka minionych tygodni – już w formie zdalnej – nauczyciele „docierali do waszych domów. Przez ostatnie 6 tygodni nauki właśnie wasze pokoje, domy i mieszkania stały się szkołą i salami lekcyjnymi”. Pan dyrektor zauważył, że uczniowie przystąpią do egzaminu z opóźnieniem w porównaniu z normalnym rytmem nauki i zwrócił uwagę na to, że zdarza się to pierwszy raz w historii polskiej, powojennej edukacji. Może warto odnotować pozytywną stronę zaistniałej sytuacji; uczniowie mają więcej czasu na przygotowanie do egzaminu maturalnego.

Pan dyrektor poinformował, że nauczyciele zadeklarowali pomoc w przygotowaniu do egzaminu w formie zdalnych konsultacji, teraz już nie w trybie obowiązkowym. Z satysfakcją stwierdził, że  wszyscy uczniowie klas maturalnych zostali klasyfikowani i ukończyli szkołę, otrzymują świadectwa. Pan A. Mickiewicz stwierdził: „Szczególnie dumni jesteśmy z uczniów, którzy otrzymują nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w zakresie wyników w nauce, frekwencji i aktywności społecznej oraz sportowej. Tradycją naszej szkoły jest, że osoby z najwyższymi wynikami w poszczególnych klasach otrzymują zaszczyt wpisu do Złotej Księgi Absolwentów. (…) W tym trudnym czasie deklaruję – jesteśmy blisko was, a szczególnie blisko sercem z tymi, którzy mocno doświadczają tej złożonej sytuacji, może mają poczucie krzywdy”.  W imieniu szkoły i nauczycieli podziękował za słowa uznania i pozdrowienia, które obecnie przekazywane są  w różnej, innej niż dotychczas formie i postaci. Przywołane zostały słowa  patrona szkoły Jana Kochanowskiego, cytowane w ostatnich życzeniach świątecznych „Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje …”. Na koniec dyrektor zaapelował do absolwentów: „Nie traćcie wiary w dobro i piękno oraz moc ludzkości! Wszyscy wierzymy w waszą dobrą przyszłość – jesteście nadzieją na lepsze jutro naszej ojczyzny i całego świata”.

Pan wicedyrektor Jerzy Sasin w kolejnej części prezentacji, odwołując się do wyników z ubiegłych lat, podsumował wyniki klasyfikacji oraz osiągnięcia maturzystów.

Szczególnym zadowoleniem napawają średnie ocen w poszczególnych klasach, co ilustruje poniższe zestawienie.

 

klasa Wychowawca średnia wyników
nauczania w klasie maturalnej
średnia wyników
za cały okres nauki
dot. kl. maturalnych
3LOE Mórawska Mariola 4,00 4,01
3LOI Zbrzeźniak Izabela 4,14 4,19
3LOL Augustynik Aneta 3,63 3,79
3LOT Lalak Renata 3,74 3,58
3LZA Chmielińska Ewa 4,04 4,11
3LZB Dąbrowski Tomasz 4,15 4,20
4TE Świętoń Joanna 3,97 3,96
4TI Łobacz Michał 3,66 3,75

 

Niestety, wyniki frekwencji nie są już tak zadowalające. Ale może ostatni okres nauczania na odległość silniej uprzytomnił wszystkim wagę kontaktu ze szkołą i nauczycielami.

 

 

Najlepsi uczniowie

w LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

 


Klasa 3 LOE   wych. Mariola Mórawska
Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LOE Czarnecka Julia 4,95
3LOE Jastrzębska Anna 4,80
3LOE Szydłowska Zuzanna 4,75
3LOE Kuciński Dawid 4,70
3LOE Soszka Julia 4,70
3LOE Ambroziak Maria 4,50
3LOE Jechna Aleksandra 4,50

 

Klasa 3 LOI  wych.  Izabela Zbrzeźniak
Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LOI Zawadzka Aleksandra 5,44
3LOI Brejnak Dominika 5,17
3LOI Ciok Magdalena Adrianna 4,78
3LOI Czarnecka Aleksandra 4,78
3LOI Witkowska Magdalena 4,67
3LOI Druchniak Alicja 4,61
3LOI Kukielski Marcin 4,56
3LOI Szewczyk Karol 4,50

 

 

Klasa 3 LOL wych.  Aneta Augustynik
Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LOL Gałązka Wiktoria 4,67
3LOL Łachacka Aleksandra 4,50
Kowalczyk Martyna (za aktywność społeczną i bardzo dobre wyniki w nauce)

 

 

Klasa 3 LOT  wych. Renata Lalak
Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LOT Brejt Wiktoria 4,75
Bobowska Anita   (za prace w redakcji szkolnej gazetki Echo Trójki)  

 

 

 

 

Klasa 3 LZA  wych. Ewa Chmielińska (d. Marzanna Gruszczyńska)
Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LZA Kalinowska Aleksandra 5,27
3LZA Pałubińska Marta 4,95
3LZA Wasilewska Weronika 4,82
3LZA Piątek Weronika 4,77
3LZA Szewczyk Paulina 4,77
3LZA Wojtaszek Weronika 4,77
3LZA Zęgota Karolina 4,64
3LZA Książek Krystyna 4,59

 

 

 

Klasa 3 LZB wych.  Tomasz Dąbrowski
Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LZB Balińska Oliwia 5,00
3LZB Kamińska Klaudia 4,82
3LZB Lalak Aneta 4,82
3LZB Mogielnicka Natalia 4,82
3LZB Pielach Kinga 4,64
3LZB Puścian Natalia 4,55
3LZB Zawistowski Filip 4,50
Sylwia  Karpińska (za prace w redakcji szkolnej gazetki Echo Trójki)

 

 

Najlepsi uczniowie

w TECHNIKUM

Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie

 

 

Klasa 4 TE wych. Joanna Świętoń (d. Aneta Pękul)
Oddział Nazwisko i imię Średnia
4TE Deluga Paweł 4,57
4TE Staśkiewicz Klaudia 4,46
4TE Ruszczak Karolina 4,43
4TE Szymanik Agata 4,43
4TE Bajorek Angelika 4,36
4TE Bochenek Damian 4,30

 

 

Klasa 4 TI    wych. Michał Łobacz
Oddział Nazwisko i imię Średnia
4TI Książek Wiktoria 4,55
4TI Kędzior Marcin Dariusz 4,52
4TI Pędzich Bartosz 4,52

 

 

Nagrody w postaci statuetek za reprezentowanie ZS3 w zawodach sportowych
Lp. Nazwisko i Imię Klasa Dyscyplina
1 Deluga Paweł IV TE lekkoatletyka
2 Zwalińska Dominika III LZB lekkoatletyka
3 Piątek Weronika III LZA piłka siatkowa
4 Lewandowska Karolina IV TE piłka ręczna
5 Topolewska Maria III LZB koszykówka
6 Filip Zawistowski III LZB piłka ręczna
7 Banach Piotr III LZA lekkoatletyka
8 Pałubińska Marta III LZA piłka nożna
9 Wiśniewski Wiktor III LZA piłka nożna
10 Wojtaszek Weronika III LZA tenis stołowy
11 Chmiel Kacper III LOE piłka siatkowa
12 Gawiński Karol III LOE piłka siatkowa
13 Kuciński Dawid III LOE piłka nożna
14 Matak Mateusz III LOE piłka siatkowa
15 Szczesny Hubert III LOE piłka siatkowa
16 Bala Dominik III LOE lekkoatletyka
17 Gałązka Wiktoria III LOL lekkoatletyka
18 Witkowska Magdalena III LOI piłka nożna
19 Zawadzka Aleksandra III LOI lekkoatletyka
20 Grzegorczyk Sylwia III LOI lekkoatletyka
21 Czarnecka Aleksandra III LOI piłka nożna
22 Jechna Jakub III LOI piłka nożna
23 Druchniak Alicja III LOI piłka koszykowa
24 Borkowski Adrian IV TI koszykówka
25 Falba Piotr IV TI koszykówka
26 Puścian Natalia III LZB koszykówka
27 Szymczuk Ewelina IV TE pływanie

 

 

 

UKOŃCZYLI SZKOŁĘ Z WYRÓŻNIENIEM

(„złota osiemnastka”)

 

 

Oddział Nazwisko i imię Średnia
3LOI Zawadzka Aleksandra 5,44
3LZA Kalinowska Aleksandra 5,27
3LOI Brejnak Dominika 5,17
3LZB Balińska Oliwia 5,00
3LOE Czarnecka Julia 4,95
3LZA Pałubińska Marta 4,95
3LZA Wasilewska Weronika 4,82
3LZB Kamińska Klaudia 4,82
3LZB Lalak Aneta 4,82
3LZB Mogielnicka Natalia 4,82
3LOE Jastrzębska Anna 4,80
3LOI Ciok Magdalena Adrianna 4,78
3LOI Czarnecka Aleksandra 4,78
3LZA Piątek Weronika 4,77
3LZA Szewczyk Paulina 4,77
3LZA Wojtaszek Weronika 4,77
3LOE Szydłowska Zuzanna 4,75
3LOT Brejt Wiktoria 4,75

 

W kolejnej części prezentacji pani wicedyrektor Elwira Sawicz- Bakuła powitała uczniów Technikum i Liceum Ogólnokształcącego, w swojej wypowiedzi zauważyła, że uczniowie długo oczekiwali na decyzje Ministra Edukacji Narodowej w związku z egzaminami maturalnymi. W dniu dzisiejszym maturzyści otrzymali informacje, szczegółowy komunikat o harmonogramie egzaminów z dnia 24 kwietnia znajduje się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pani wicedyrektor życzyła maturzystom słonecznego uśmiechu, samych dobrych myśli, chwil, dobrych pomysłów, które podszeptuje serce, realizacji marzeń i wszystkiego, co w życiu najpiękniejsze i najlepsze.

Podkreślenia wymaga fakt, że wszyscy ww. wyróżnieni zasługują na uznanie, ale szczególnie w pamięci ze względu na aktywność społeczną, nie tylko na forum szkolnym, pozostaną – Aleksandra Zawadzka oraz Wiktoria Książek i Bartosz Pędzich.

Następnie w prezentacji wypowiedziała się pani kierownik szkolenia praktycznego Grażyna Witkowska, która zwróciła uwagę na to, że wspólnie z młodzieżą rozwiązywała problemy i miała zaszczyt spotkać tak ciekawych młodych ludzi. Życzyła sukcesów, powodzenia na maturze i na egzaminie potwierdzających kwalifikacje w  zawodzie.

Należy zauważyć, że średnie wyniki w klasach Technikum biorą się z o wiele większej niż w LO liczby przedmiotów specjalistycznych.

Bożego błogosławieństwa udzielił (oczywiście – w sposób „zdalny”) ksiądz Emil Sasinowski. Przekazał również młodzieży pozdrowienia od ks. Tomasza Myśliwego. Warto odnotować, że parafia św. Idziego zaprasza przyszłych maturzystów na mszę dziękczynno-błagalną w ich intencji w dn. 17.05.2020 r. (niedziela) o godz. 18.00.

Przewodniczący Rady Rodziców p. Sylwester Grodzki, gratulował ukończenia szkoły, zauważył, że uczniowie będą kontynuować naukę w innej formie. Życzył odpoczynku,  zdania matury, podziękował gronu pedagogicznemu  w imieniu rodziców i młodzieży. Pan Przewodniczący wspomniał studniówkę i zwrócił uwagę na to, że młodzież naszej szkoły potrafi wykazać się dojrzałością.

Absolwenci zostali poinformowani, że w następnym tygodniu – od wtorku do czwartku (28-30 IV) planowane jest indywidualne, z udziałem wychowawców, wydawanie świadectw ukończenia szkoły i innych dokumentów oraz nagród wyróżnionym osobom, według wysłanego młodzieży, szczegółowego harmonogramu, z zachowaniem zasad wynikających z obostrzeń epidemicznych.

 

 

Wszyscy życzymy sobie spotkania bezpośredniego w przyszłości, gdy w czerwcu młodzież będzie zdawać tak wyczekiwany egzamin maturalny.

Opr. ES, AM

 

Odnośniki