ZS3 dla „Szlachetnej Paczki”

22 grudnia 2023

Szlachetni – takim mianem można śmiało nazwać uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników naszej szkoły. Mianem ludzi szlachetnych, ponieważ ogrom serca i hojności jaki wszyscy włożyli w skompletowanie „Szlachetnej Paczki” przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pomysł włączenia się w akcję „Szlachetnej Paczki” kiełkował już od dawna wśród wolontariuszy z SKW. Ciągle zastanawialiśmy się jednak, czy uda nam się zorganizować paczkę na tyle, aby uszczęśliwić jakąś rodzinę.

Wiedzieliśmy, że każda z akcji charytatywnych, których się podejmujemy, zawsze spotyka się z ogromnym oddźwiękiem wśród uczniów, dlatego liczyliśmy że nie będzie inaczej i tym razem. Swoje siły postanowiliśmy połączyć ze Szkołą Podstawową nr 4 w Wyszkowie i już w listopadzie wybraliśmy rodzinę – panią Danutę z rodziną. Kobietę opiekującą się córką Amelią i 32- letnim synem z dziecięcym porażaniem mózgowym, której los nie oszczędzał i powoli odbierał jej jedyne wsparcie w walce o każdy dzień- męża Sylwestra. Zbiórka w obu szkołach przebiegła bardzo sprawnie i i hojnie. Po otrzymaniu informacji od koordynatora „Szlachetnej Paczki” w Wyszkowie, że jedna jedyna rodzina nie znalazła swojego Darczyńcy w naszym rejonie, postanowiliśmy objąć również ją swoja pomocą. I tak „poznaliśmy” potrzeby samotnie mieszkającego niepełnosprawnego pana Ireneusza. To im udało Nam się w tym roku pomóc!

Akcja “Szlachetna Paczka” 2023 przeprowadzona została w naszej szkole 2 etapach:

I etap: zbiórka pieniędzy podczas Mikołajkowego Kiermaszu Świątecznego oraz Licytacja własnoręcznie wykonanych ozdób bożonarodzeniowych

II etap: segregacja i pakowanie otrzymanych darów

I ETAP:

w dniach 6.12-7.12. 2023 przeprowadzono zbiórkę pieniędzy. Komisja w składzie:

 1. koordynator SKW Katarzyna Zarzycka

 2. opiekun SKW Wioleta Kosińska

 3. uczniowie: Aleksandra Czupryniak, Oliwa Dzięcioł i Kacper Janczewski

w dniu 07.12.2023 dokonała liczenia zebranych środków: zebrano 2680,10 zł

Z pieniędzy tych zakupiono:

 • piec żeliwny typu „koza” wraz z transportem i niezbędnymi akcesoriami,

 • obuwie sportowe męskie

 • czapka zimowa

 • upominek w postaci perfum męskich

 • pralka (wspólnie z SP4)

 • kurtka zimowa męska

 • dresy męskie

 • zestaw ręczników

 • dopłata do zakupu roweru

Ponadto wpłynęły dary dla rodziny w postaci:

 • Vouchera do drogerii (klasa 4LZ)

 • kremów przeciwzmarszczkowych (3LL)

 • Radia ze słuchawkami (3LL)

 • Smartfona (klasa 3LZ z 3TP/TR)

 • butów zimowych męskich (dziewczyny z klasy 2 LZ)

 • roweru damskiego (1 LEO/LI, 1 LL, 1TP)

 • telefonu dla seniora.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę, w pakowanie i oznaczanie paczek w sobotni poranek podczas Weekendu Cudów. Tu szczególne podziękowanie dla uczniów klasy 1 LEO/LI: Jakuba Sylwestrzaka i Karoliny Wierzchoń oraz ich rodziców oraz uczennicy klasy 2 LL: Oliwii Dzięcioł.

Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy wykazali się ofiarnością, zarówno finansową jak i rzeczową!

Akcja wpłynęła na integrację całej społeczności szkolnej, która nie jest obojętna na los drugiego człowieka. Wspólnymi siłami sprawiliśmy, że nadchodzące święta będą radośniejsze nie tylko dla rodziny pani Danuty ale również dla Pana Ireneusza. Wyjątkowość “Szlachetnej Paczki” polega na tym, że przywraca ona ludziom wiarę w dobro. Potrzebujący otrzymują pomoc od tych, którym dawanie sprawia satysfakcję i przyjemność. Dzięki całej społeczności szkolnej udało się spełnić marzenia drugiego człowieka.

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie, okazane serce oraz ciepłe słowa o akcji. Mam wrażenie, że wspólnie tworzymy nową tradycję w ZS3.

Katarzyna Zarzycka

Odnośniki